Allt fler söker ekonomisk hjälp hos kyrkans diakoner. Det visar en ny enkätundersökning som Lunds stiftskansli har gjort.

Stiftsdiakon Janne Nilsson, Lund.
Enkäten visade sig att 72 procent av stiftes diakoner upplevde att förfrågningarna om hjälp hade ökat under 2009. Det var hjälp i form av ekonomiskt stöd och samtal. Framför allt ensamstående mammor och unga under 30 har sökt sig till diakonerna.
Den främsta anledningen till att behoven har ökat är enligt siftsdiakon Janne Nilsson den ekonomiska krisen.
– Den ekonomiska krisen har lett till en tillbakagång i samhället då fler blir utförsäkrade, berättar han.
Diakonerna har olika möjligheter och medel att röra sig med för att bistå de behövande. Mycket av hjälpinsatserna sker genom att hänvisa till andra organisationer.
– Det kan vara en kontakt på socialkontoret eller Röda korset, berättar Janne Nilsson. Som diakon är man fenomenal att hitta den lilla hjälp som finns ute i samhället.
Vera Kalle har arbetat som diakon i S:t Peters kloster församling i Lund i nästan 34 år.
– Jag har haft extremt mycket att göra det sista året, berättar hon. Allt fler har sökt sig till församlingen.
Barnfamiljerna som Vera Kalle har arbetat med har det extra svårt till jul.
– Som alla föräldrar vill de kunna ge barnen något extra men pengarna räcker inte till, säger Vera Kalle. Jag lyssnar och hjälper dem hitta till rätt instans men jag önskar jag kunde göra mer. Särskilt när jag ser så många barn som är utsatta.
För att stötta diakonerna arrangerar stiftet en kurs i hur dessa problem ska bemötas. Och i maj utökas även antalet diakoner på Lunds stiftskansli från en till två.
Marianne Eklund
marianne.eklund@kyrkanstidning.se
Läs mer
i torsdagens papperstidning.