Arkitekttävlingen: Vinnaren som kan ersätta nerbrunna Sjösås nya kyrka

Sjösås nya kyrka

Det vinnande bidraget kommer från Växjöbaserade Arkitektbolaget. Foto: Mikael M Johansson 

Sjösås nya kyrka brann ner i september 2022. Sedan utlyste Växjö pastorat en arkitekttävling om en ersättare. Nu är vinnaren utsedd men församlingen är tveksam. 

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Sjösås nya kyrka

Det vinnande bidraget kommer från Växjöbaserade Arkitektbolaget. Foto: Mikael M Johansson 

Den 3 september 2022 totalförstörde en brand Sjösås nya kyrka. Vad som orsakade den kraftiga branden har inte kunnat fastställas. Efter branden utlyste Växjö pastorat en arkitekttävling för att få in förslag på en byggnad som skulle ersätta 1800-talskyrkan. Kyrkans Tidning har tidigare skrivit om de sju förslag som kommit in. Bland dessa förslag fanns ett av den kända arkitekten Gert Wingårdh. I hans förslag tillvaratas murarna från kyrkoruinen.

Helt byggt i trä

Nu har alltså juryn i Svenska kyrkan utsett en vinnare i tävlingen. Det Växjöbaserade Arkitektbolaget blev vinnaren med ett förslag somm innebär att den ruin som står kvar efter branden rivs och ersätts med ett kapell. Där klocktornet stod vill Arkitektbolaget placerar en klockstapel. Den som besöker platsen ska passera under klockstapeln och genom en förgård för att nå själva kapellet. I förgården ska vigslar och dop kunna hållas.

Det vinnande bidraget är helt i trä. Triumfkrucifixet från från 1400-talet som räddades av brandmännen ska placeras ovanför altaret som står på samma plats som altaret i den nerbrunna kyrkan. 

Beräknas kosta 26 miljoner kronor

Byrån vill ta vara på granithällarna från trapporna i Sjösås nya kyrka och använda dem som golv i kapellet. Församlingshemmet på andra sidan vägen föreslås i förslaget omvandlas till bostäder. 

Foto: Arkitektbolaget/ Växjö pastorat

Foto: Arkitektbolaget/ Växjö pastorat

Prislappen på förslaget beräknas till knappt 26 miljoner kronor vilket täcks av ersättningen från försäkringsbolaget. Utöver de 30 miljonerna från försäkringen finns det dessutom ytterligare en miljon från en person som anonymt testamenterade till Sjösås nya kyrka 2021. Dessa pengar hann inte användas innan branden.

Församlingen tveksam

Men trots den noga genomförda processen är församlingen tveksam till ett kapell i Viås. 

Daniel Sjöö, församlingsherde i Norra enheten i Växjö pastorat, som satt i juryn berättar att de boende i närheten önskar ett utomhusalternativ – inte ett kapell.

-Vi fick in sex förslag på kapell och ett förslag på en utomhuskyrka. Nu har det snart gått två år sedan branden och de flesta av oss tycker kanske inte att det finns ett behov av ett kapell i Viås. Platsen ligger långt ifrån någon tätort och det finns egentligen inget befolkningsunderlag. 

Diskussionen fortsätter i höst

Församlingsborna lokalt hade enligt Daniel Sjöö hellre sett ett utomhusförslag. 

-Men nu fanns det majoritet för kapellet och det förslaget kommer att lämnas till kyrkorådet för beslut. Så får vi ta upp bollen igen i september och se hur vi kommer vidare i processen. Det är upp till kyrkorådet att välja vägen framåt. 

Han berättar att förslagen till en början var tänkta som inspiration. Nu när tiden gått har han fler tankar:

-Det som är kruxet är att om man bygger ett kapell på kyrkogården så går det aldrig sälja om det inte finns ett behov om 10-20 år. Då kommer vi inte kunna avyttra det. Lokala har man resonerat att det kanske är bättre att renovera församlingshemmet istället.

Vad tycker du om kostnaden på 26 miljoner?

-Vi har ju försäkringspengarna men det betyder ju inte att man måste bygga något som vi kanske egentligen inte behöver. Det gäller ju att vi använder pengarna på det mest optimala sättet. Vi måste tänka långsiktigt i detta. 

-Frågan är om det är rimligt att bygga ett kapell för 26 miljoner som kommer att användas några få gånger om året? Man kan ju göra det men vi tvekar lite.

I församlingen finns redan tre kyrkor. Behövs en till? 

-Det är ingen stor församling och sedan är minst två kyrkor till på väg in i och med en församlingsreglering. Det finns en tvekan till att då bygga en till kyrka.

-Det vore kul och unikt att bygga en kyrka i dag och många vill gärna vara delaktig i det. Men som sagt, man kan inte bygga för det är roligt. Det måste finnas ett tydligt underlag och behov lokalt. Vi kan inte bygga en byggnad som står tom 98 procent av tiden, säger Daniel Sjöö.