Domkapitlen har kunnat fälla en präst eller diakon till följd av brott som framkommit i till exempel en tingsrättsdom. Ett sådant fall uppmärksammades nyligen i Kyrkans Tidning: En präst fick en skriftlig erinran bland annat utifrån information i en snatteridom.
Så kommer det inte att fungera längre efter beslut från Datainspektionen. Detta står klart sedan Stockholms och Uppsala stift har fått nej på sina ansökningar om tillstånd att behandla personuppgifter som rör lagöverträdelser, för att domkapitlen ska kunna utöva sin tillsyn.
Datainspektionen argumenterar i sitt beslut att domar kan innehålla uppgifter om till exempel sexualbrott, narkotikabrott och rattfylleribrott, och därmed uppgifter med kopplingar till känsliga personuppgifter om hälsa, sexuell läggning, missbruk och psykisk ohälsa.
”Till exempel om en präst kört rattfull eller en diakon som arbetar med barnverksamhet uppges förgripa sig på barnet sexuellt och invänder att det föreligger en psykiatrisk diagnos.”, skriver Datainspektionen i sitt beslut. Myndigheten anser inte att sådana uppgifter ska hanteras av domkapitlen.
– En förutsättning är att man har stöd i lagstiftningen, ett rättsligt stöd för att behandla känsliga personuppgifter. Vi har inte funnit ett sådant stöd, säger Chatarina Fernquist, enhetschef på Datainspektionen.
I lagen om Svenska kyrkan står att stiften ska ha tillsyn över församlingslivet. Närmare än så är tillsynen inte reglerad i lagen, utan det är i kyrkoordningen som det framgår i detalj hur det ska gå till. Men det är inte tillräckligt, enligt Datainspektionen.
– Den reglering som finns är inte ett sådant rättligt stöd som krävs, säger Chatarina Fernquist.
Myndigheten skriver i sitt beslut att känsliga personuppgifter får hanteras av arbetsgivaren - församlingen eller pastoratet - i dess arbetsrättsliga arbete. Men inte av domkapitlet.
Chatarina Fernquist säger att de känsliga personuppgifterna i domarna är så tätt förknippat med lagöverträdelserna, att inspektionen bedömer att ingen typ av tillstånd till hantering av domar kan ges till domkapitlen.
– Vi ser det som att beslutet har två delar. Om detta hade rört sig om att skilja någon från ett arbetsförhållande skulle ärendet kunna drivas i domstol. Men tillsynsförfarandet är ett regelverk inom kyrkan och ingen lag man kan kräva följs med hjälp av statsmakten, och man kan inte föra sin talan i domstol, säger Chatarina Fernquist och fortsätter:
– Behöver domkapitlen behandla uppgifter om lagöverträdelser, ja, då behövs vårt tillstånd. Men vi fann att de domarna är så tätt förknippade med de känsliga personuppgifterna att vi säger nej.