Journalister får gå efter Förintelsen-video

Mediebolaget al-Jazira grundades 1996 och har sitt huvudsäte i Qatar. Arkivbild. Foto: Kamran Jebreili/AP/TT

Det Qatar-baserade mediebolaget al-Jazira har sparkat två medarbetare som publicerat en video om Förintelsen. Klippet publicerades i en tweet från mediebolagets sociala medie-redaktion, AJ+.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Mediebolaget al-Jazira grundades 1996 och har sitt huvudsäte i Qatar. Arkivbild. Foto: Kamran Jebreili/AP/TT

"Gaskammare dödade miljontals judar, sägs det. Men vad är egentligen sanningen om Förintelsen, och hur har sioniströrelsen slagit mynt av den?", stod det i tweeten, som nu är raderad, enligt brittiska The Telegraph.

I klippet visas bland annat bilder på offer för Förintelsen, samtidigt som en röst frågar "varför är det bara fokus på dem?", enligt samma källa.

Videon publicerades på al-Jaziras arabisktalande kanal. På den engelsktalande motsvarigheten publicerades i stället en intervju med överlevare från Förintelsen.

al-Jazira uppger att de har avskedat journalisterna för att ha "underdrivit och förvrängt Förintelsen". Bolaget skriver också att videon publicerades utan redaktionell granskning.