Beskedet: Därför pausas "Sjung med på Centralen"

"Sjung med" lockade drygt 1 000 personer att sjunga adventspsalmer och julsånger förra året. I år ställs sjungandet in på grund av terrorhotnivån. Foto: Marcus Gustafsson

På grund av den höjda terrorhotnivån avstår Stockholms stift från “Sjung med på Centralen” på Stockholms Centralstation i år. Tidigare år har ett tusental personer stämt in i advents- och julsånger mitt i julrusningen.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

"Sjung med" lockade drygt 1 000 personer att sjunga adventspsalmer och julsånger förra året. I år ställs sjungandet in på grund av terrorhotnivån. Foto: Marcus Gustafsson

I och med att säkerhetspolisen har höjt terrorhotnivån så har Stockholms stift beslutat att avstå från arrangemanget “Sjung med på Centralen" 2023. 

Det är ett samarrangemang mellan stiftet, studieförbundet Sensus och Stockholms domkyrkoförsamling. Förra året samlade arrangemanget drygt tusen personer för att sjunga advents- och julsånger tillsammans på Stockholms centralstation. Alla som vill, har fått stämma in i de välkända sångerna – utan föranmälan eller noter.

"O helga natt"

Förra året intog Mattias Wager, domkyrkoorganist i Stockholms domkyrkoförsamling, och Gary Graden, domkyrkokantor, scenen från vilken de ledde deltagarna i välkända advents- och julsånger. Populärast var ”O helga natt”.

– När det är så många inblandade blir det både vackert och viktigt. Det uppstår en tillfällig gemenskap, säger Mattias Wager.

"Den närvaron och de blickarna vi får när vi håller i arrangemanget är fantastiska", säger domkyrkoorganist Mattias Wager. På bilden, domkyrkokantor Gary Graden leder sången. Foto: Marcus Gustafsson

I ljuset av höjt terrorhot, är han tacksam över att stiftskansliet gjorde bedömningen att det är olämpligt att genomföra ett arrangemang där så pass många människor samlas på samma plats i år. Mattias Wager lyfter att det även har pausats tidigare – till följd av pandemin – och tror att “Sjung med på Centralen” kommer att återupptas framöver när hotet minskat.

Viktig tradition för många

– Vi rättar oss efter det. Jag är glad att jag inte själv behövt bedöma säkerhetsläget gällande detta.

“Sjung med på Centralen" har med sina drygt tio år på nacken hunnit bli en viktig adventstradition för många. Trots att arrangemanget pausas kommer domkyrkoförsamlingen ändå att ha ett gediget musikprogram i kyrkan under årets slut. Den 21 december anordnas ett arrangemang, liknande det på Centralstationen, men i Storkyrkan i stället.

– Det är det vi gör, vi sjunger julsånger tillsammans. Den närvaron och de blickarna vi får när vi håller i arrangemanget är fantastiska, säger Mattias Wager.