Beslutet: Stockholmsförsamlingar vill gå samman

Nu har kyrkofullmäktige i både Hedvig Eleonora och Oscars församlingar röstat igenom ett inriktningsförslag om sammanläggning. "De jag träffat tycker inte det är konstigt att vi slås ihop", säger Kerstin Malm, kyrkorådets ordförande i Hedvig Eleonora församling.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Den 7 respektive 14 december fattade kyrkofullmäktige i Oscars och Hedvig Eleonora församlingar i Stockholm beslut om hur de vill gå vidare i frågan om sammanläggning. I båda fallen gick inriktningsförslaget om en sammanläggning igenom. (Se faktaruta)

Frågan kommer att avgöras av stiftsstyrelsen under nästa år.

 – Den nya formen bör kunna träda i kraft i januari 2026, om stiftet beslutar att gå på kyrkofullmäktiges linje. Förhoppningsvis fattar de beslut under 2024 och sedan är 2025 ett beredningsår, säger Leif Syrstad, Borgerligt alternativ (BA), vice ordförande i kyrkorådet i Oscars församling. 

Nya namnet

Namnfrågan kom upp under kyrkofullmäktige och landade i båda församlingarna på “Hedvig Eleonora Oscars församling”.

– Jag ser positivt på att det är vi själva som kommit på sammanläggningen, helt utan påtryckningar uppifrån stiftet. Då kan vi vara med och påverka hur framtiden ska bli och ha insyn i arbetet, säger Kerstin Malm, (BA), ordförande i Hedvig Eleonoras kyrkoråd

Hur ser du på resultatet och framtiden?

– Församlingarna hörde ihop en gång i tiden så detta är ett naturligt steg. Vi måste tänka framåt. Hedvig kan inte växa på egen hand, men tillsammans med Oscar kan vi det. 

– Jag har träffat både medlemmar och församlingsbor nu under julkonserter och de tycker inte att det är något konstigt att vi slås ihop. De som säger nej tror jag inte har satt sig in i detta tillräckligt, fortsätter Kerstin Malm.

Utredningsgrupp

Leif Syrstad i Oscars anser att församlingarna måste förändras i takt med samhället för att inte stagnera: 

–  Under den korta tid som församlingarna hade en gemensam kyrkoherde, då Oscars kyrkoherde var på tjänsteresa, formades goda förutsättningar att jobba på det sättet, säger Leif Syrstad.

För snart ett år sedan tillsattes en utredningsgrupp om två personer – Marita Bildt och Mikael Forss – som har berett sammanläggningsfrågan. 

– Så det var inte bestämt från början hur man skulle gå tillväga för en sammanläggning, utan det har landat under året, säger Leif Syrstad. 

Personerna i utredningsgruppen tillhör båda Borgerligt alternativ.

– Det har varit uppe för diskussion att det skulle vara en större beredningsgrupp och blandade nomineringsgrupper. Men det handlar inte om vilka nomineringsgrupper man tillhör, utan vilken man har av erfarenhet av denna typ av frågor, säger Leif Syrstad. 

Kerstin Malm är också mycket nöjd: 

– De har gjort ett otroligt skickligt arbete där de bland annat lyft risker i utredningen. 

Motstånd mot förslaget

På vägen mot inriktningsbeslut har förslaget om sammanläggning väckt motstånd. Idén väcktes av Borgerligt alternativ. Motståndarna anser bland annat att ett bakomligande skäl skulle vara BA vill stärka sin majoritet så gruppen kan styra båda församlingarna.

– Spekulationer. Detta handlar inte om Borgerligt alternativ, svarar Sven Milltoft, kyrkoherde Hedvig Eleonora.

– Det främsta argumentet är att församlingarna som en enhet bättre skulle kunna komplettera varandra och få mer resurser till den grundläggande uppgiften. Församlingarna har olika styrkor och möjligheter, vilket ger en växtkraft. De är välskötta och har stor verksamhet och god ekonomi. 

"Varför förändra något som fungerar?" 

Det finns dock en minoritet i BA i Hedvig Eleonora församling som tycker att sammanslagningen är en mycket dålig idé.

– Varför förändra något som fungerar?  Utredningen visar att båda församlingarna har god livskraft åtminstone 15 år framöver. Jag och några med mig har ägnat mycket kraft åt att ifrågasätta detta. Det är en skräddarsydd lösning där personlig karriär är drivkraften. Jag tror att många kommer att gå ur BA i samband med detta, säger Rolf Eriksson (BA), medlem i Hedvig Eleonora.

Leif Krafft, Socialdemokraterna (S), ledamot i kyrkofullmäktige och kyrkorådet i Oscars församling, är också skeptisk till de argument som förs fram:

– Jag tror att BA vill bevara den ekonomiska fördel de som sitter på ledande poster i församlingarna har.

Inte en kyrkovalsfråga

Göran Collert, Fria liberaler i Svenska kyrkan (Fisk) sitter i Oscars kyrkofullmäktige och kyrkoråd. Han tycker att det viktigaste argumentet emot en sammanläggning är att frågan var på tal redan 2014 och då var alla nomineringsgrupper i församlingen enhälligt emot förslaget.

– Då och fortfarande är vi tillräckligt starka att klara oss själva. Sammanläggning är inget som någon nomineringsgrupp gått till val på.

Att förslaget prövas under en mandatperiod förklarar Sven Milltoft med frågans komplexitet.

– Jag tror inte att detta låter sig kommuniceras med församlingsbor inför ett kyrkoval. Det är komplexa frågor som har med strategi, ekonomi och fastigheter att göra. Församlingsborna har bjudits in till information kring utredningen och jag vet inte om man någonstans har prövat en sammanläggning i ett kyrkoval, säger han.

Fakta: Sammanläggningen

Kyrkofullmäktige ägde rum i Oscars församling den 7 december och i Hedvig Eleonora den 14 december. 

Röstfördelning

  • Oscars:
  • För: 18
  • Emot: 11

Två reservationer mot beslutet: en av Fria liberaler i Svenska kyrkan (Fisk) och en Socialdemokraterna (S).

 

  • Hedvig Eleonora:
  • För: 17

BA: 14, Fisk: 2 och Centern (C): 1.

  • Emot: 4

BA: 1,  S: 1 och Kristdemokraterna (KD): 2 

  • Nu går frågan till stiftsfullmäktige som väntas avgöra förslaget om ett enförsamlingspastorat under våren 2024.