Teologen: Det biskoparna håller på med är en sektartad sexualetik

herdabrev

Kardinal Anders Arborelius (bilden) och övriga sju katolska biskopar i Norden står bakom herdabrevet "Brev om den mänskliga sexualiteten" som skickades ut till de katolska församlingarna i Norden under fastan. Foto: Mikael M Johansson

I sitt nya herdabrev håller kardinal Anders Arborelius och de övriga katolska biskoparna i Norden fast vid kyrkans traditionella syn på sexualitet. Den katolske teologen Werner G. Jeanrond kallar brevet för blasfemiskt.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
herdabrev

Kardinal Anders Arborelius (bilden) och övriga sju katolska biskopar i Norden står bakom herdabrevet "Brev om den mänskliga sexualiteten" som skickades ut till de katolska församlingarna i Norden under fastan. Foto: Mikael M Johansson

”Brev om den mänskliga sexualiteten” är namnet på det herdabrev som under fastan gick ut till de katolska församlingarna i Norden, gemensamt undertecknat av åtta biskopar. I brevet tas upp flera av de frågor kring sexualitet som är brännande idag. Till skillnad från till exempel Tyskland, där flera ledande katoliker vill se en förändring av kyrkans sexuallära, så bekräftar de nordiska biskoparna den.

- Det finns så mycket osäkerhet och förvirring i vår tid om vår mänskliga sexualitet. Därför är det viktigt för kyrkan att försöka förklara hur man som kristen skall se på sexualiteten utifrån hur kyrkan idag vill förklara den bibliska människosynen, skriver biskop Anders Arborelius i ett mail till Kyrkans Tidning.

Läror tvingas på barn

Utan att direkt nämna hbtq-rörelsen vid namn så skriver biskoparna att de bekräftar det i rörelsen som är ädelt och att kyrkan fördömer diskriminering. Biskoparna vänder sig dock mot att det fysiska könet skulle vara oväsentligt, och de protesterar mot när en sådan lära ”tvingas på barn”.

- Barn och unga är ofta osäkra om sin identitet. De konfronteras väldigt tidigt med sexualiteten i alla dess former, inte minst genom pornografin. Det är viktigt att de först av allt får en grundtrygghet i tillvaron och kan acceptera sig själva, innan de konfronteras med denna ideologi.

Biskoparna betonar att kyrkan är öppen för alla, men att äktenskapet enbart är möjligt för en man och en kvinna, bland annat för att man och kvinna i Guds skapelse kompletterar varandra. De menar dock att det är ett framsteg att gå ”från promiskuitet till trohet”, även om den trogna relationen inte är ett äktenskap.

Ska detta tolkas som en öppning för att den katolska kyrkan någon gång i framtiden kan välsigna samkönade trogna relationer?

- Kyrkan vill förmedla Guds välsignelse till varje människa, oavsett vem hon är. Det betyder inte att hon välsignar allt vad hon gör. Så man kan inte säga att denna fråga berörs i herdabrevet, skriver biskop Anders Arborelius.

Herdabrevet har redan fått hård kritik av dem som vill se en förändring av den katolska kyrkan.

Teologen kritisk: Brevet är blasfemiskt

- Vad man än skriver blir vissa besvikna. Som biskopar vet vi att de som benhårt håller på sin ideologi blir besvikna på detta herdabrev. Men vi ville just försöka nå människan bakom de ideologiska skygglapparna med Bibelns budskap om människans värdighet som Guds avbild, skriver Anders Arborelius.

Teologen Werner G. Jeanrond, som tidigare bland annat varit professor vid Lunds universitet, är en av kritikerna och han har framfört sina åsikter i den brittiska katolska tidningen The Tablet.  Han tvekar inte att kalla brevet för blasfemiskt då han menar att biskoparna tar sig friheten att fördöma Guds skaparverk.

Han vänder sig dessutom mot flera saker. Biskoparna har fastnat i den katolska katekesens traditionella lära och inte insett att de måste tolka och lära av de erfarenheter som människor idag gör av kärlek.

Budskapet till unga homosexuella: "Bad luck"

- De har inte lärt sig att kristen etik har vidareutvecklats, säger han.

Werner Jeanrond

"Påven sa nyligen att kyrkans sexualetik måste bli vuxen. Det sker en förändring i hela världen, bara inte i den nordiska biskopskonferensen, säger Werner Jeanrond. Foto: Kristoffer Morén

- Det här brevet har inget med Guds skapelse och människans realiteter att göra. Det de säger till en ung pojke eller ung flicka som av naturen dras till samma kön är bara: ”Bad luck, du får istället glädja dig åt vänskap.”

Det andra är att brevet kan tolkas som en markering mot tyska, belgiska och andra biskopar som argumenterar för en förändring av kyrkans sexualetik.

Sektartad sexualetik

- De nordiska biskoparna gör detta för att framställa sig som att vi är de enda som försvarar den rätta läran, säger han.

Han tycker också att biskoparna försöker monopolisera sanningen, detta trots att det enligt Werner Jeanrond blåser andra vindar på många håll i den katolska kyrkan.

- Påven sa nyligen att kyrkans sexualetik måste bli vuxen. Men det biskoparna håller på med är en sektartad sexualetik. Det sker en förändring i hela världen, bara inte i den nordiska biskopskonferensen, säger han.