Branden startade i Dalvikskyrkans källare under natten mot lördag. Branden släcktes innan den hann spridas till kyrksalen, församlingssalen och intilliggande byggnander.
– Det brann på nedervåningen i vår kyrka och där tog det illa. Kyrksalen blev rökfylld och det är ganska mycket som är rökskadat, säger prästen Martin Fredh.
En undersökning om vad som kan ha orsakat branden har inletts. Polisen uppger att det inte finns några misstankar om brott.
– Man misstänker att branden kan ha orsakats av ett tekniskt fel, säger Martin Fredh.
Ett omfattande saneringsarbete har påbörjats och Martin Fredh tror att det kommer dröja månader tills att det går att vistas i kyrkan igen.
– Vi bestämde precis i dag att vi ska ha gudstjänst utanför kyrkan på söndag i stället.
Även församlingens förskola Kyrktuppen påverkas av branden. Förskolan ligger intill kyrkobyggnaden och klartecken från saneringsbolaget krävs innan barnen kan återvända till lokalerna.