Initiativet till Kyrkans klassiker kommer från Kyrkans Tidning, som tillsammans med ett antal stift startat utmaningen. Tanken är att satsningen ska mynna ut i mer kunskap om kyrkans tro och liv.
Bland de olika delmål som ska uppfyllas under ett kalenderår finns bland annat att delta i tolv gudstjänster, helst på helgen (söndag eller röd helgdag). Fyra av dessa tillfällen är bestämda på förhand: juldag, skärtorsdag, långfredag, påskdag. Olika stift har olika sätt att uppmärksamma dem som gått igenom kyrkklassikerns delar.
En person som genomfört Kyrkans klassiker är Sabina Gomez Jansson som tillsammans med ett tjugotal andra bjöds på sopplunch hos biskop Sören Dalevi.
- Det känns jätteroligt. Både det man gör tillsammans med andra, men också den personliga resa som har fördjupat och utvecklat min relation till Gud. Och även att få in det kristna utövandet i vardagen, säger hon.
Läste bibeltexterna tillsammans med andra
Sabina Gomez Jansson läste om Kyrkans klassiker när den lanserades i Kyrkans Tidning och blev genast intresserad.
- Jag är med i Kristinehamns församlingsråd och lade fram som förslag att vi skulle ta delen med de 30 bibeltexterna som en återkommande punkt på församlingsrådets möten under 2022. Alla tyckte det var en jättebra idé. Sedan informerade jag om att det finns ytterligare delar som ingår i Kyrkans klassiker, men att det är upp till var och en att bestämma hur man vill göra.
Församlingsprästen och församlingsrådet tog fram en läsplan för Bibeln och sedan blev det diskussion:
- Dels diskuterade vi våra egna tolkningar och reflektioner, men vi har också en bibelöversättare i församlingsrådet som tillsammans med församlingsprästen kunde komma med teologiska dimensioner vilket var väldigt lärorikt. Det blev väldigt fina samtal.
Roligt att få se en bredd av gudstjänster
Sabina Gomez Jansson har varit förtroendevald sedan 2018 och var även aktiv i kyrkan på olika sätt innan dess. Men hon har saknat ett forum för dem som inte har barn och som inte är daglediga. Kyrkans klassiker blev ett bra sätt att närma sig Bibelns texter för hennes del.
- De övriga delarna har också varit väldigt värdefulla. Jag tycker det var jättefint att gå på gudstjänsterna under påsk. Jag brukade alltid gå på midnattsmässan på påskafton, men de övriga gudstjänsterna är det inte ofta jag besöker under påsk. Det var väldigt fint att få göra det och få med sig påskens berättelse på att annat sätt.
Just att få gå på olika gudstjänster och ta del av bredden beskriver hon som en särskilt givande del av klassikern.
- Jag har varit på friluftsgudstjänster norr om Gävle där svärföräldrarna har sommarstuga och på någon gudstjänst uppe i kapellet i Idrefjällen. Även om det är samma rutiner och ritualer så blir det ändå lite olika.
Inte längre en tyst dialog med Gud
Något som utvecklades under året för Sabinas del var dialogen med Gud.
- Jag tänker att jag har en inre dialog med Gud, men den har varit ganska tyst. Men nu började jag säga böner högt. Det blev något annat för mig. I den inre dialogen i bönform har det varit mer fokus att be för någon. Då har det varit personer som står mig nära. Nu blev det även tacksamhetsböner och skeenden och processer kopplat till arbetet eller andra områden.
Hon har uppskattat kyrkklassikerns koncept då det enligt henne är en låg tröskel att ta sig an det hela.
- Det tror jag Svenska kyrkan är i behov av men tanke på vårt medlemstapp. Men även utifrån att det inte är så lätt för alla att vara med i bibelstudiegrupper. Då är det jättefint att det finns möjlighet att göra detta.
Lunch hos biskop Sören
För de av deltagarna i Kyrkans klassiker som ville och hade möjlighet bjöd Sören Dalevi, biskop i Karlstad, i helgen in till sopplunch i biskopsgården. Bland annat ingick en guidad visning som deltagarna uppskattade.
Under lunchen pratades det om upplevelserna av Kyrkans klassiker och vilka delar som varit mer utmanande. Påsken återkommer Sabina till.
- Det var en mastig, men ändå mäktig start. Det är utmanande eftersom man ofta har gäster eller är på resande fot under påsken. Familjen fick anpassa sitt påskfirande lite.
Att det är en rivstart har sina skäl.
- Sören hade koll på att det fanns en tanke bakom det. Det finns paralleller till den idrottens klassiker som består av en del tuffare delar. Gudstjänsterna under påsken skulle kunna jämföras med den långa backen i Lidingöloppet. Det är segt och trögt, jobbigt och utmanande, men det måste finnas sådana delar i det.
- Jag tänker att det är flera som kommer känna som jag att det var väldigt fint att få uppleva påsken i dess helhet genom att närvara på gudstjänsterna.
Diplomet har kommit
Diplomet för en genomgången Kyrkans klassiker har kommit i brevlådan och Sabina, som pilgrimsvandrat en del, tror att hon kommer sätta det bredvid de diplomen.
- Det här är ju också en typ av pilgrimsvandring, en inre pilgrimsvandring.