Den 6 september 2023 upptäcktes ett fall av afrikansk svinpest i Sverige. Afrikansk svinpest är en mycket smittsam sjukdom som drabbar vildsvin och grisar och Jordbruksverket fastställde ett stort område i Västmanland och delar av Dalarna som smittad zon.
Under året har mycket gjorts för att bekämpa spridningen av smittan och på årsdagen av konstaterandet av smittan skickade Jordbruksverket en ansökan till EU om att Sverige ska friförklaras från sjukdomen.
I juni hävde man majoriteten av de restriktioner som funnits inom den smittade zonen. Restriktionerna innebar ett förbud mot skogsbruk, men också mot exempelvis idrottsevenemang, vandring och svampplockning. I dag finns vissa restriktioner som rör hanteringen av grisar och vildsvin finns kvar.
Sköt fram planerade åtgärder
Inom den smittade zonen finns cirka 1 300 hektar mark som tillhör prästlönetillgångarna i Västerås stift.

– För vår del så har svinpesten inte påverkat jättemycket, men vi har ju inte jättemycket mark i den smittade zonen jämfört med många andra, säger stiftsjägmästare Martin Bäck.
Prästlönetillgångarnas område består främst av skogsmark och när den afrikanska svinpesten slog till hade man få planerade åtgärder i området.
– Det var lite plantering och lite röjning. Men planteringen har vi fixat nu och de andra åtgärderna var sådant som vi kunde skjuta på ett år.
Fick dispens för plantering
För trädplanteringen ansökte, och fick, prästlönetillgångarna dispens för att få tillträde till området under våren. Det var viktigt, säger Martin Bäck, att få till föryngringen av skogen i rätt tid.
– Vi tycker att Jordbruksverket har hanterat det bra. Och det är väldigt kul att man nu ansöker om att friförklara området.
Restriktionerna har inte lett till någon nämnvärd påverkan på prästlönetillgångarnas ekonomi, säger han.
– Vi tog inte ut något jaktarrende för de drabbade jaktlagen som var i området. Det var en viss ekonomisk förlust för oss, men det kändes rimligt att kan de inte få tillträde för marken, kan vi inte ta ut något arrende.