Ett nytt pastorat bildas i Jämtland

Norderö kyrka, en av Jämtlands bäst bevarade medeltidskyrkor. Foto: Wikimedia

Tre församlingar i Jämtland går samman i ett nytt pastorat från och med 2027. 

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Norderö kyrka, en av Jämtlands bäst bevarade medeltidskyrkor. Foto: Wikimedia

Det är Frösö,  Norderö och Sunne församling, Häggenås-Lit-Kyrkås församling och Östersunds församling som bildar ett gemensamt pastorat.

Det nya pastoratet kommer att heta Östersunds pastorat. Beslutet fattades av stiftsstyrelsen i december 2024. Namnet har överklagats av Frösö, Norderö och Sunne församling, som föredrog namnet Mellersta Jämtlands pastorat.

Frigöra tid och resurser

Församlingarna ska ha gemensam ekonomi och samarbeta när det gäller ansvar för personal, administration och förvaltning. Den lokala kyrkliga verksamheten – gudstjänster, barngrupper, ungdomsverksamhet, kyrkans sociala arbete – ska även i fortsättningen bedrivas i varje församling.

– Beslutet har tagits med avsikt att den nya organisationen ska frigöra tid och resurser i församlingarna för att bygga gemenskap och dela tro. Det är i mötet, människor emellan och mellan Gud och människan, som församlingarna och hela kyrkan stärks, säger biskop Teresia Derlén, ordförande i stiftsstyrelsen i Härnösands stift, i ett pressmeddelande.

100 församlingar

Beslutet om det nya pastoratet är en del av ett arbete som pågått under en följd av år med att se över den lokala organisationen i hela Härnösands stift. Stiftet omfattar 100 församlingar i Härjedalen, Jämtland, Medelpad och Ångermanland.