Sommaren 2022 skrev Kyrkans Tidning om planerna på att anlägga en mångkulturell gravplats i Kvistofta församling. Församlingsbor överklagade bygglovet till mark- och miljööverdomstolen, på grund av att det skulle innebära förändringar i mark och omkringliggande miljö.
Snabbt fylld begravningsplats
Tanken var att runt tio församlingar skulle kunna begrava muslimska avlidna vid Bårslövs kyrka i Kvistofta församling. Men de planerna avstyrde Anna Kylmä, kyrkogårds- och fastighetschef i Kvistofta församling, redan före domstolsprocessen.
– Det vi kan konstatera är att en enda församling av tio inte kan begrava alla, utan alla församlingar måste enskilt arbeta med detta, säger Anna Kylmä.
Församlingen vann målet i domstolen om att få anlägga begravningsplatsen, men valde att inte fullfölja projektet. Anledningen var att det begravs få muslimer i Kvistofta församling och att den tilltänkta marken därför är för stor.
Solcellspark, beredskapsmark och äng
– Istället vill vi så ängsmark och eventuellt anlägga en solcellspark om alla tillstånd går igenom. Marken planeras som beredskapsmark i till exempel händelse av krig, säger Anna Kylmä.
Kvistofta församling ska i stället upplåta en del av den redan befintliga begravningsplatsen vid Bårlövs kyrka som mångkulturell begravningsplats.
– Enligt gamla ritningar finns fler än 60 gravplatser där. Det borde räcka några år framöver med vår frekvens på, i dagsläget, runt två muslimska begravningar per år.
Hur lösningen mottas av byborna vet inte församlingen i nuläget.
Samarbete med församlingar
Helsingborgs pastorat, Allerums pastorat, Kropps församling och Kvistofta församling samarbetar kring begravningsfrågor och har ett 100-årsperspektiv på behovet av begravningsplatser, vilka marker som finns, hur begravningsplatser ska lösas med mera. De samarbetar också med Helsingborgs stad och stadsbyggnadskontoret i denna fråga.