KyrkA samlades till digital kongress

Bror Holm, ordförande i Kyrkans akademikerförbund sedan år 2000. Foto: Johannes Frandsen

Kyrkans akademikerförbund höll förbundskongress under måndagen och tisdagen. För första gången någonsin höll fackförbundet sin kongress helt digitalt.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

En månad 9 kr

Få tillgång till allt på sajten i en månad för 9 kr. Därefter förnyas prenumerationen löpande med 105 kr/månad. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Bror Holm, ordförande i Kyrkans akademikerförbund sedan år 2000. Foto: Johannes Frandsen

Anledningen till att kongressen blev digital var att den började planeras under pandemin, uppger förbundsstyrelsen på fackförbundets hemsida. Men det finns också pengar att spara på att inte samlas fysiskt.

Föredrag om facklig konflikt

På kongressen höll Claes Stråth, tidigare generalsekreterare på Medlingsinstitutet, ett föredrag om medling med anledning av den tidigare konflikten mellan fackförbunden och Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation.Några poster i förbundsstyrelsen förändrades. Bror Holm som blev omvald till ordförande på förra kongressen 2020 sitter dock kvar. Hans mandat löper ut sommaren 2024.

Kyrkans akademikerförbund hade, enligt statistik som Saco samlar, in 2 453 medlemmar i slutet av 2021. De två senaste åren har förbundet förlorat 30 procent av sina yrkesverksamma medlemmar.