Nu öppnar kandidatvisningen

- Via kandidatvisningen kan de röstande se vilka grupper och kandidater som ställer upp där man bor, säger Anki Bondesson, kyrkovalledare på kyrkokansliet. Foto: Magnus Aronson, Marcus Gustafsson

På måndagen öppnar kandidatvisningen på Svenska kyrkans hemsida. Där kan den som vill hitta listor över nomineringsgrupper och kandidater till alla församlingars kyrkofullmäktige.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
- Via kandidatvisningen kan de röstande se vilka grupper och kandidater som ställer upp där man bor, säger Anki Bondesson, kyrkovalledare på kyrkokansliet. Foto: Magnus Aronson, Marcus Gustafsson

– Jag tror att många kommer gå in och kika, även nomineringsgrupperna. De är nog intresserade av vilka andra som ställer upp i samma församling, säger Anki Bondesson, kyrkovalledare på kyrkokansliet.

Måndagen den 19 juli öppnar tjänsten kandidatvisningen som finns på Svenska kyrkans hemsida. Där kan den som vill gå in och söka på postnummer, kommun, församling eller stift för att se vilka nomineringsgrupper och kandidater som ställer upp i den egna församlingen. Där finns även listor till stiftsfullmäktige och kyrkomötet.

– De flesta nomineringsgrupper är lokala och driver lokala frågor. Via kandidatvisningen kan de röstande se vilka grupper och kandidater som ställer upp där man bor, för att ta reda på vem man vill ge förtroendet till i sin församling de kommande fyra åren.

Totalt ställer 27 000 kandidater fördelat på 605 nomineringsgrupper upp i årets kyrkoval. På kandidatvisningen finns deras namn, vilken nomineringsgrupp de ställer upp för och i vilken församling. I de fall nomineringsgrupperna har en hemsida finns även en länk till den.

– Kandidatvisningen kan användas till att förbereda sig inför valet. Valsedlar för de grupper och kandidater man kan rösta på kommer att finnas i vallokalerna men det kan vara bra att ha tittat på listorna innan. För den som vill förtidsrösta på annan plats än i den egna församlingen finns istället blanka valsedlar.

Den slutgiltiga kandidatlistan fastställdes 15 juli. Nu ska kyrkokansliet börja titta på statistik som snittålder och fördelning mellan män och kvinnor på kandidaterna.

– Det ska bli spännande att se om vi har fler yngre kandidater som ställer upp. Det har ju varit en del reportage om yngre medlemmar som engagerar sig. Jag vet inte om det är så men det lär vi få se.