Tre motioner var har Cecilia Gyllenberg Bergfasth, Mljöpartister i Svenska kyrkan, (MPSK), Petter Nilsson, Sverigedemokraterna (SD), Elisabeth Sandlund (FK) och Anna-Karin Åström (SD) skrivit.
Cecilia Gyllenberg Bergfasth vill bland annat att två miljarder kronor ska satsas på stiftens investeringar i solcells- och vindkraftsparker, att kyrkans placeringsanvisningar ska innehålla krav på minskade växthusgasutsläpp och att kyrkan ska ge den samiska kulturen och andligheten större plats.
Inga partipolitiskt kopplade namn
Petter Nilsson vill exempelvis ändra reglerna för röstning i kyrkovalen, så att valurnornas plombering ska registreras, att gemensamma valsedlar för alla nomineringsgrupper och internetröstning ska utredas, och att nomineringsgruppernas namn inte ska kopplas till partier utan ha kyrklig koppling. Han vill också att församlingarnas missionsperspektiv förstärks genom att kyrkoherden ges i uppdrag att prioritera missionsarbete och att det ska skapas ”missionsfält” i stället för församlingar.
Elisabeth Sandlund vill att Lagen om Svenska kyrkan ska upphävas eller skrivas för att öka kyrkans självbestämmande, att dödshjälp ska belysas och att kyrkobyggnader av nationellt intresse, som Storkyrkan, ska ges större resurser till renovering och underhåll.
Anna-Karin Åström vill att kyrkan ska försöka nå ut, dels genom att dela ut bibelstudieplaner till gudstjänstbesökare, genom fler kvälls- och bönemöten, och så önskar hon att den reviderad psalmboken förankras i traditionen och bibeln.