I mitten av 1990-talet talade tidningsrubrikerna ofta om kyrkstölder. En konstintresserad spanjor i exil visade sitt missnöje mot det svenska samhället genom att göra inbrott i kyrkor och hembygdsgårdar. Rickard Isaksson, som då jobbade på Härnösands stift, hamnade i händelsernas centrum.
– Det var bara jag och en kollega på länsstyrelsen som kände någon sorts ansvar, säger han.Den spanska kyrktjuven, som han kom att bli känd som, var aktiv under två faser. Först mellan 1994 och 2004, innan han åkte fast och satt tre år i fängelse. Nästa fas, mellan 2010 och 2014, blev Magnus Green inkopplad i identifieringsarbetet.
För Rickard Isaksson skulle kyrktjuvens härjningar leda till en spännande tid, som kulminerade i att han skickades till Madrid för att förhandla med den spanska staten om bytet. Han var även med när den svenska och spanska polisen tillsammans gjorde en husrannsakan på Teneriffa, hemma hos kyrktjuvens mor.
– Jag fick ringa runt till alla försäkringsbolag för att se till att de efterskänkte alla de här föremålen. Och när de skrev i spansk press att kyrktjuven hade blivit dömd började antikhandlare på Teneriffa träda fram. Polisen tipsade om att handlarna nog ville ha lite ersättning, så där fick jag lära mig lite hur man hanterar sådana situationer, säger han.
Av de ungefär 250 föremål som försvann under den spanska kyrktjuvens år har man lyckats få tillbaka runt 150.
Ullångerskrinet kom tillbaka
Rickard Isaksson minns särskilt Ullångerskrinet, ett medeltida relikskrin som stals i Ångermanland och som spanska staten köpte och ställde ut på museum. Det var detta han skickades till den svenska ambassaden i Madrid för att förhandla om.
Spanjorerna hävdade först att 1200-talsskrinet var spanskt, och därmed en nationalklenod.
– Men vi kom med sådan bevisföring att de förstod att det var stulet.
Trots detta skulle det krävas ett officiellt brev till kulturministern för att sätta hjulen i rullning så att skrinet äntligen kunde komma tillbaka hem, efter elva år.
– Vi fick tillbaka den gratis. Den var värd en miljon, konstaterar Rickard Isaksson.
Så sent som i januari 2021 dömdes kyrktjuven för stölder från svenska hembygdsgårdar. Det var fjärde gången som han dömdes för stölder i Sverige. För den som vill höra hela historien finns det ett P3 Dokumentär-avsnitt, där Rickard Isaksson medverkar, att lyssna på..