Nu är det tredje året som det hålls en orgelvecka i Linköpings stift. I år blir det rekordmånga tillfällen att lyssna till musik som framförs av stiftets kyrkomusiker, gästande orgelsolister och orgelspelande barn och ungdomar i Östergötland och norra Småland.
– Orgelveckan har vuxit sedan första gången och mycket händer på olika håll. Det märks att det är fler och fler som vill vara med att värna orgeln, säger Alexandra Pilakouris, organist i Linköpings domkyrkoförsamling.
Lyfta orgelmusik
Orgelveckan anordnas av orgelnätverket ESOA, East Sweden Organ Academy, i samarbete med stiftet. Syftet är enkelt – att lyfta orgelmusiken.
– Allt går att spela på det häftiga instrumentet, inte bara klassisk kyrkomusik utan också till exempel popmusik och filmmusik.
Bach hour
Bland de 67 programpunkterna finns ”Bach hour”, orgelveckans motsvarighet till ”Earth hour”, men här ska inget släckas utan intresse väckas. På 16 olika platser i stiftet spelas samtidigt, klockan tolv på tisdagen, världens mest kända orgelstycke, Toccata och fuga i d-moll av Bach. Alexandra Pilakouris kommer att framföra stycket i Linköpings domkyrkan.
– Jag kommer också att kompa körer vid några tillfällen, spela tillsammans med elever och ha en av avslutningskonserterna på söndagen, säger hon.
Elever framför stycken
Det 40-tal orgelelever som går på Linköpings pastorats musikskola har ingen undervisning under veckan. I stället ska de gå på konserter och vissa ska själva framföra stycken.
I övrigt ordnas under veckan bland annat en orgelworkshop för barn, orgelfyrverkeri i Hedvigs kyrka i Norrköping, After Work-konsert med orgelschlagers.
Orgelveckan 2023 pågår mellan den 1 och den 8 oktober.