Terrorhotnivån höjd: Vi har god beredskap

Uppsala domkyrka tar Säpos beslut om höjd terrorhotnivå på stort allvar, men har redan en förhöjd säkerhet. Även Göteborgs domkyrka har höjt säkerheten. Foto: Björn Larsson Ask/TT, Henrik Montgomery/TT, Marcus Gustafsson

Risken för ett terrorangrepp i Sverige är hög. Säpo har höjt terrorhotnivån till nivå 4. I domkyrkorna i Uppsala och Göteborg följer personalen alla säkerhetsrekommendationer.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

En månad 9 kr

Få tillgång till allt på sajten i en månad för 9 kr. Därefter förnyas prenumerationen löpande med 105 kr/månad. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Uppsala domkyrka tar Säpos beslut om höjd terrorhotnivå på stort allvar, men har redan en förhöjd säkerhet. Även Göteborgs domkyrka har höjt säkerheten. Foto: Björn Larsson Ask/TT, Henrik Montgomery/TT, Marcus Gustafsson

– Att höja nivån i landet är nytt, men att domkyrkan har en förhöjd säkerhet är inget nytt i sig. Vi ser över rutinerna ytterligare och följer de rekommendationer och rutiner som Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har för trossamfund, säger Ulrika Nordström, kommunikationschef i Svenska kyrkan i Uppsala.

På torsdagen höjde Säpo terrorhotnivån i Sverige från nivå 3 till 4. I Uppsala domkyrka har arbetet med förhöjd säkerhet pågått sedan många år och ännu har inga nya rutiner satts.

Utvecklar säkerheten

– Uppsala domkyrka utgör en rikshelgedom så vi har en hög säkerhetsnivå redan.

I våras greps två bröder i Tyskland som misstänktes ha planer att angripa en kyrka i Sverige.

Hur förhåller ni er till det?

– Vi har inte fått någon information från Säkerhetspolisen eller annan myndighet att det skulle gälla just Svenska kyrkan eller Uppsala domkyrka, det kan röra sig om vilket trossamfund eller kyrka som helst. Vi förbereder oss på samma sätt som säkert många andra samfund och organisationer gör och fortsätter att och kontinuerligt arbeta med och utveckla säkerheten i och runt våra kyrkor i Uppsala pastorat.

"Tar situationen på största allvar"

Igår sa Svenska kyrkans operativa säkerhetschef till Kyrkans Tidning att han hoppas hela Svenska kyrkan tar situationen på allvar. 

– Det gör vi. Vi tar situationen på största allvar. 

Samtidigt är det extra viktigt att ha kyrkan öppen när många kan känna rädsla. Ulrika Nordström säger att kyrkan också i den aspekten lyssnar på polisens råd.

– Polisen har sagt att vi ska fortsätta leva som vanligt och delta i evenemang och aktiviteter. Vi delar den uppfattningen, säger Ulrika Nordström.

"Bra beredskap i Göteborgs domkyrka"

Stefan Hiller, domprost i Göteborg, säger till Kyrkans Tidning att de anställda följer de riktlinjer som finns för dessa situationer. Det handlar bland annat om att vara särskilt
uppmärksam på om något avviker från det normala.

– Vi är en öppen domkyrka, och här rör sig ständigt mycket folk. Så vi har en bra beredskap om något skulle hända, och vi har löpande kontakt med polis och väktare, säger han.

Även i andra sammanhang och verksamheter i pastoratet så krävs vaksamhet och uppmärksamhet, menar han.

Planerar noga och gör riskbedömningar

– Men vi ska heller inte vara skrämda, utan våga vara kyrka. Det är viktigt i svåra tider. Under pandemin så planerade vi noggrant och gjorde riskbedömningar så att församlingen kunde samlas och vi kunde ha bra verksamheter. Det ska vi göra nu också, säger han.

Han har inte fått signaler om att människor inte längre skulle våga besöka gudstjänster eller konserter.

– Men det klart att det finns en oro som vi måste leva med, säger han.

"Kontakta polisen"

I Göteborg stift har biskop Susanne Rappmann skickat ut ett brev till stiftets kyrkoherdar. Hon uppmanar där kyrkoherdarna att bedriva verksamheten som vanligt, om inte polis eller myndigheter kommer med andra råd. Hon skriver också att det är viktigt att informera ideella medarbetare om läget, och att man hellre ska kontakta polisen en gång för mycket än en gång för litet.

Fakta: Säkerhetsrekommendationer från nationell nivå

Grundläggande budskap för/från Svenska kyrkan i den nya situationen

Svenska kyrkan står för närvaro, öppenhet och hopp – det är viktigt även i ett läge med ökad hotbild. Församlingar kan fortsätta med planerad verksamhet, men med ökad vaksamhet. Det kan exempelvis innebära att göra riskanalyser och ha ett nära samarbete i det lokala sammanhanget med kommun och andra myndigheter och organisationer. Stiftens beredskapshandläggare är den primära kontakten.

Sedan tidigare finns väl uppbyggda kontakter med polis och säkerhetsrådgivare. Vi har förtroende för att dessa fungerar även i den nya situationen. Vår uppgift är att vara beredda att ta emot och agera på den information vi får.

Konkreta åtgärder att vidta

  • Se över att kontaktvägar är aktuella och kända och att ledningspersoner är nåbara i händelse av hot, incident eller angrepp.
  • Uppmaningen om ökad vaksamhet bör spridas i organisationen på lämpligt sätt.
  • Aktualisera materialet från MSB om att arbeta med säkerhet. Så här kan ni arbeta med er säkerhet - en vägledning för trossamfund (msb.se)
  • Relevant personal kan också ta del av MSB:s webbkurs om terrorberedskap. Terrorberedskap – Webbkurs (msb.se)
  • Terrorhotnivån kommer att vara aktuell över tid och behöver diskuteras och hanteras i olika sammanhang och på olika nivåer i verksamheterna.
  • Var också uppmärksam på vad andra aktörer, tex kommuner och länsstyrelser och andra trossamfund inbjuder till och kommunicerar kring beredskap.

Källa: Rekommendationer från nationell nivå, den 18 augusti 2023. Finns på Kornet.