Utredning om församlingar i Stockholm klar - fortsatt oenighet om indelning

Fem Stockjolmsförsamlingars kyrkor

Fem församlingar på Norrmalm och i Gamla stan har utretts inför en eventuell sammanläggning. Foto: Lars Rindeskog, Mikael M Johansson, Marcus Gustafsson, Håkan Svensson, Marcus Gustafsson

Två församlingar av fem vill inte ha en sammanläggning på Norrmalm och i Gamla stan i Stockholm. En församling vill se en annan lösning och de två övriga vill ha en sammanläggning. Det visar den färdiga utredningen från Stockholms stift.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Fem Stockjolmsförsamlingars kyrkor

Fem församlingar på Norrmalm och i Gamla stan har utretts inför en eventuell sammanläggning. Foto: Lars Rindeskog, Mikael M Johansson, Marcus Gustafsson, Håkan Svensson, Marcus Gustafsson

Som Kyrkans Tidning tidigare har berättat har Stockholms stift genomfört en utredning om hur församlingarna på Norrmalm och i Gamla stan ska vara indelade. Det handlar om församlingarna Gustav Vasa, Adolf Fredrik, Stockholms domkyrko-, S:t Johannes och S:t Matteus. 

Utredningen som tittat särskilt på församlingarnas bärkraft i olika avseenden, är nu färdig och har skickats på remiss. Inte mindre än tio olika alternativ för sammanläggningar diskuteras, men utredarna menar att den mest bärkraftiga för en robust framtida ekonomi skulle vara en sammanläggning av alla fem:

”Ekonomiskt blir det mer stabilt om samtliga fem församlingar går samman. Samtliga församlingar har ett ansträngt läge”

Ger hållbart underlag

Anders Jörle

Adolf Fredriks församling som tidigare var mer tveksam och betonade att den bara ville se en lösning där alla fem församlingar skulle gå samman är nu mer positiv till en ändrad indelning på Norrmalm. 

-Det skulle skapa ett mer hållbart underlag är min bedömning ,säger Anders Jörle kyrkorådets ordförande.

Han tror att reaktioner på en sammanläggning kanske mest skulle finnas inom förtroendemannaorganisationen. 

-Organisationer förändras, det handlar om förändrad styrning och ledning som kanske inte påverkar de som är anställda eller de som är med i våra verksamheter.

Folk är inte möbler

Han påpekar dock att det förstås är viktigt att verksamheten på marken inte förändras så att människor inte känner igen sig.  

Anna Wahlund

Anna Wahlund, kyrkorådets ordförande i S:t Matteus församling, är av en annan åsikt. 

-Man flyttar inte människor och verksamhet och personal som om det vore möbler. Folk följer inte med. 
S:t Matteus församling är tydligt negativ till en sammanläggning. 

-Vi är 100 procent eniga, vi vill inte det här. Vi har en låg kyrkoavgift och har förvaltat vårt pund noga och medvetet. Våra församlingsmedlemmar har gett oss förtroendet. Vi har kunnat utöka vår verksamhet och växer så det knakar. Nu tycker stiftet att vi ska använda det utrymmet för att täcka dålig ekonomi hos andra församlingar. 

Helst en stor församling 

Anna Wahlund pekar främst på Adolf Fredriks församling  och Gustav Vasa församling, men hon menar att Adolf Fredrik dock har en plan för att få ordning på ekonomin. 

 Ove Andersson

Ove Andersson, kyrkorådets ordförande i Gustav Vasa församling säger att församlingen har en bra ekonomi. 

-Vi gjorde en stor renovering, men vi skulle klara oss hyggligt i kanske tio år till, säger han.

Engelbrekt vill vänta

Helst skulle Gustav Vasa församling se att en sammanslagning resulterar i en enda församling och inte ett pastorat. 

-Men vad det än blir så kan vi uppträda mer som en kyrka tillsammans, säger Ove Andersson.

Domkyrkoförsamlingen argumenterar i utredningen för att få fortsätta vara egen församling, främst utifrån det som de menar är domkyrkans särställning som kyrka för hela staden, nationen och  stiftet. 

S:t Johannes församling är positiv till en sammanläggning, men vill se en annan lösning, nämligen ett samgående med Engelbrekts församling. Engelbrekts församling har dock meddelat att den vill vänta med att utreda ett samgående.