Alingsås drar ner på både personal och fastigheter

Helena Ingeborn, diakon, Katarina Egfors Härnring, kyrkoherde, och Ingmarie Gill, diakon, arbetar samtliga på Alingsås pastorat som tvingas genomföra en mängd åtgärder för att få en budget i

Alingsås pastorat måste dra ner på sina utgifter för att få ordning på sitt budgetunderskott. Åtgärder som att minska personal och fastigheter diskuteras. Målet är en budget i balans till 2023.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Helena Ingeborn, diakon, Katarina Egfors Härnring, kyrkoherde, och Ingmarie Gill, diakon, arbetar samtliga på Alingsås pastorat som tvingas genomföra en mängd åtgärder för att få en budget i

– Detta händer hos många pastorat och församlingar inom Svenska kyrkan nu. Arbete pågår för att få en budget i balans, säger kyrkoherde Katarina Egfors Härnring.

I år planeras för ett budgetunderskott på 3,6 miljoner kronor. Nästa år tros underskottet bli 3,2 miljoner medan det ska stanna vid 1,6 miljoner kronor 2022. Året därpå, 2023, ska pastoratet ha en budget i balans igen.

I underskotten finns redan inplanerade och pågående besparingar, men i pastoratet finns även kapital som kan användas för att täcka brister under en begränsad tid. Därför ska inte underskotten bli större än så här.

– Det viktiga är att vara tydlig med våra intentioner, att informera och svara på frågor, både internt i vår organisation och bland våra medlemmar. Det känns som att det finns en stor förståelse för att vi behöver göra det här för att kunna klara vårt uppdrag med bibehållen kvalitet. Vi måste skapa utrymme för att kunna utveckla verksamheten med mindre medel.

Att möta sorg och oro kring förändringar, att stärka medarbetarna i övertygelsen om att det kommer att bli annorlunda men bra, blir ett viktigt uppdrag för ledningen i pastoratet, enligt Katarina Egfors Härnring.

– Omställningar väntar, men vi måste komma ihåg att förändringar alltid varit en del av kyrkans liv och verklighet. Under en relativt kort period har Svenska kyrkan haft stora resurser med god ekonomi och många anställda. De resurserna har gett församlingarna fantastiska möjligheter, men när de ekonomiska förutsättningarna förändras måste vi tillsammans tänka på nya sätt.

Vi kan exempelvis kanske lägga kyrkan i malpåse, sänka värmen eller hyra ut den. Det allra sista man skulle göra är att lämna över den till rikskyrkan.

Nu kommer Katarina Egfors Härnring att arbeta vidare i ledningsgruppen med de beslut som fattades nyligen av kyrkorådet. Då togs inriktningsbeslut med 13 olika förslag som två konsulter arbetat fram.

– Redan i maj i fjol utsåg kyrkorådet en arbetsgrupp som i sin tur anlitade konsulter som skullebistå pastoratet. Konsulterna har intervjuat förtroendevalda och ansvariga arbetsledare för att ta fram en bild av vad man kan göra, säger Ola Ljungman, kyrkorådets ordförande (Posk).

Enligt inriktningsbeslutet ska besparingarna i princip utgå från 60/20/20, det vill säga cirka 60 procent ska komma från personalminskningar, 20 procent från besparingar inom fastigheter och 20 procent från övriga områden. En tidsplan ska upprättas och kommuniceras nu under det första kvartalet.

I dag är drygt 100 personer anställda i pastoratet, som har sju kyrkor. Ett uppmärksammat inriktningsbeslut är att utreda förutsättningarna för att avveckla kyrkan i Bälinge samt Landskyrkan och titta på vilka konsekvenser det får.

– Det har uppmärksammats lokalt, men att göra sig av med en kyrka ligger mycket långt ner på prioriteringslistan. Vi kan exempelvis kanske lägga kyrkan i malpåse, sänka värmen eller hyra ut den. Det allra sista man skulle göra är att lämna över den till rikskyrkan.

Det adminsitrativa arbetet ska utredas. Möjligheten att flytta in verksamheter och arbetsplatser i Hemsjö till Hemsjö kyrka ska undersökas, samt hur prästgården Prästkragen i centrala Alingsås används. Färre chefer med större enheter, en gemensam enhet i centrum och möjligheter att använda all personal mer pastoratsövergripande finns också på kyrkorådets listan, liksom att utveckla värdskapet för verksamheter i församlingarna. Det skulle bland annat kunna innebära att ett distrikt bär huvudansvar för att genomföra en viss verksamhet, allt kan inte göras överallt.

Kyrkorådet antog inriktningsbeslutet med de 13 förslagen genom votering. Tio ledamöter var för medan tre ledamöter röstade på ett annat förslag. Nu kommer kyrkoherden att arbeta vidare med ledningsgruppen för att ta fram mer detaljerade förslag på hur man kan gå vidare. Redan i år kommer kyrkorådet att kunna börja fatta beslut om besparingar.