Annorlunda tema när det hölls gudstjänst i Fleninge kyrka

gudstjänst

Prästen Lena Skeppstedt med katten Signe. Under söndagen hölls en gudstjänst med temat katt i Fleninge kyrka. Foto: Privat och Wikimedia

Första gången prästen Lena Skeppstedt firade gudstjänst med temat katt var för ungefär tio år sedan. I söndags var det dags igen. Fleninge kyrka var katt-pyntad, en kattbön bads och kantorn spelade Rosa Pantern.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Gudstjänst
gudstjänst

Prästen Lena Skeppstedt med katten Signe. Under söndagen hölls en gudstjänst med temat katt i Fleninge kyrka. Foto: Privat och Wikimedia

Prästen Lena Skeppstedt tog initiativ till en annorlunda gudstjänst i Fleninge kyrka. Under söndagen fick katten stå centrum och böner, predikan och solosång hade temat katt. Det skrevs till och med en kattbön till gudstjänsten. 

- Vi bad om sådant som har med katter att göra, inte bara för katterna själva. Även för människorna som berörs av katter på olika sätt. 

Temat: "Katten och jag" 

För ungefär tio år sedan firade hon en liknande kattgudstjänst i Össjö kyrka tillsammans med sina kollegor som delade intresset för katter. Nu blev det en repris på hennes nuvarande arbetsplats. 

- Då, för tio år sedan, visade det sig att folk kände att gudstjänsten var väldigt meningsfull. Sedan dess har jag bytt församling några gånger och så kändes det som att vi kanske skulle prova igen, så vi gjorde en gudstjänst på temat "Katten och jag". 

Lena Skeppstedt tror på att gräva där man står.

- Börjar man i det som betyder något för en själv brukar det kunna vara av intresse för andra. 

Den teologiska tanken

Hon säger att det fanns en djup teologisk tanke bakom gudstjänsten.

- Det kändes angeläget eftersom jag tror att Gud möter oss i det som berör oss i det vanliga livet. Till exempel genom katter. Det skulle kunna vara hundar, det kan vara andra människor, konst, musik, vedhuggning, skogspromenader. Men Gud är där vi är. Att då få lov att utforska det sambandet i en gudstjänst kändes väldigt spännande.

Inga katter medverkade under gudstjänsten men hussar och mattar fick ta med sig bilder på sina katter. 

Folk kände sig berörda

Omkring 50 personer deltog och Lena Skeppstedt är nöjd med hur söndagens gudstjänst blev.

- Folk har uttryckt att de kände sig berörda. Vi gav kollekt till ett djurhemmet Tassebo där man tar hand om hemlösa katter och hittar nya hem till dem. Där har jag själv köpt katt en gång i tiden. De gör ett fantastiskt jobb. Det var roligt att lyfta fram deras arbete och de var representerade i kyrkan.

Pynt och musik på temat

Trots det uppskattande mottagandet är det i dagsläget ingen repris i sikte.

- Egentligen känner jag att just den här gudstjänsten är en engångsföreteelse. Nu var det längesen vi gjorde den sist, då kan man göra om den. Men annars tänker jag att man kanske ska hitta ett annat tema. Men modellen tycker jag är rolig att jobba med. Att hitta ett tema som kanske inte riktigt är det vanliga, så söker man psalmer, dikter och bibeltexter som passar. 

Temat genomsyrade hela gudstjänsten genom alltifrån pynt, till sång och musik. Kantorn spelade temat till Rosa Pantern och en man hade skickat in sin kattlåt som spelades upp i kyrkan. 

- Det är roligt när det är många som går igång på det och när det plötsligt kommer idéer från olika håll.