I måndags talade ärkebiskop Martin Modéus på Måndagsrörelsens möte på Norrmalmstorg i Stockholm. Den ursprungliga måndagsrörelsen startades i mars 1990 för att stödja Baltikums frihetskamp. Måndagsmötena startade upp igen i februari 2022, efter Rysslands invasion av Ukraina.
Ärkebiskopen inledde talet med att uttrycka tacksam för Måndagsrörelsens samlingar. Det är viktigt att uthålligt visa stöd för Ukraina, menade han.
“Det är den fria världens uppgift att stödja Ukraina så länge det behövs utan att slira på formuleringar eller intentioner.” sa Martin Modéus i sitt tal.
"Ondskan förlorar alltid till sist"
Han talade också om vikten att insistera på den internationella rättens principer.
"Kriget kommer att ta slut. Ondskan förlorar alltid till sist, annars hade världen inte funnits i dag. Därför är det meningsfullt att fortsätta motståndet mot orättfärdigheten." sa han och fortsatte:
“Putin kanske vinner något slag, men kriget kommer han att förlora. Vladimir Putins väg går inte till Kiev. Den går till Haag. Där hör han och hans handlingar hemma.”
Känner sorg över patriark Kirill
Även om kyrkan inte alltid varit på rätt sida av historien, har det kristna fredsbudskapet uttrycks självklart av Jesus i Bergspredikan, sa Martin Modéus: “Saliga är de som håller fred”.
Därför tycker ärkebiskopen det är särskilt sorgligt att se den roll som rysk-ortodoxa kyrkans ledning och patriark Kirill spelar i kriget.
“Kirill, du har inflytande: stå inte i spetsen för en krigsrörelse. Anslut dig till fredens rörelser och bidra till att få slut på denna ondska.” sa Martin Modéus.
Ärkebiskopen avslutade sin minuter på podiet på Norrmalmstorg med att be en bön.