World Pride i Malmö invigdes i fredags med premiärvisning av Jessica Nettelbladts film Prince of dreams i S:t Johannes kyrka. Under helgen har det arrangerats existentiella samtal i S:t Petri kyrka och S:t Matteus kyrka, det har firats regnbågsmässa och hållits vernissage för fotoutställningen This is Me i S:t Johannes kyrka.
– Det har varit en strid ström och människor och många fina samtal. Vi märker hur viktigt det är att kyrkan finns med i det här sammanhanget. Folk blir väldigt glada och det är en stark symbolik att vi har regnbågsflaggor vajande utanför och i våra kyrkor, säger Ida Wreland, arbetsledande präst i S:t Petri församling.
– Det är viktigt att vi påminner oss om att vi varje dag ska arbeta för att människor ska känna sig välkomna, känna att de har en plats och inte blir ifrågasatta.
World Pride pågår fram till söndag. Under hela veckan finns präster och diakoner på plats på ”Pride house” för själavårdande samtal. På lördag blir det drop-in-vigsel och på fredag erbjuds doppåminnelse för transpersoner i S:t Petri kyrka.
– Då får man sitt sanna namn sagt och samtidigt påminns man om sitt dop. Vi ber för dem och välsignar dem, säger Ida Wreland.