Det kan också bero på att vi har en oklar eller, i värsta fall, förvriden syn på vad liv är. Änglarna kallar Jesus ”den levande”. Nya testamentets författare menar på fullt allvar att verkligt liv finns hos och i gemenskap med Honom.
Därför kan människor som mött Jesus säga att de blivit ”födda på nytt”, att de fått ”nytt liv”. Om Jesus är Den levande så kan vi få del av Hans liv redan här och nu, det livet som en dag ska träda fram i full kraft. Uttrycket ”omvändelse” antyder att det är den sortens liv vi är skapade för, inte för livet som det blir när vi själva försöker designa det.
Och det innebär, vilket är lite jobbigt, att en hel del av det vi kallar liv inte är det, att vi måste göra upp med vissa vanor, sluta med sådant vi gillat. Vad det är kan se olika ut för olika människor men mönstret består i att ge till Jesus mitt liv i alla dess olika beståndsdelar och låta Honom avgöra vad som är liv och vad inte, som Paulus konstaterar: ”nu lever inte längre jag utan Kristus lever i mig.” (Gal 2:20)
I somligas öron kanske det kan låta defensivt, kanske till och med destruktivt. Men om Kristus är Den levande så hamnar ju saken onekligen i ett annat läge. Då finns det liv för relationer som gått i stå, alternativ till oro och ångest, Jesus kan visa en ny väg där jag själv, hur jag än grubblade, inte såg någon framkomlighet. Som Gud säger hos profeten Jesaja (43:19): ”Nu gör jag något nytt … Jag gör en väg genom öknen, stigar i ödemarken.”
Mariorna och Johanna, kvinnorna vid graven mötte inget jubel när de för apostlarna berättade vad änglarna sagt. Det är underbart att det är Petrus som i det läget glömmer sin värdighet och skammen för skärtorsdagssveket och genast springer bort till graven. Han vågar pröva tanken att Gud har åstadkommit det omöjliga!
Anna Sophia Bonde
Präst i Mölndal och skribent