Ny förening ska stödja kvinnor i orgelvärlden

Organister

Sofia Östling, Sara Michelin och Maria Säfsten har startat en förening för att uppmärksamma och stödja kvinnliga organister. Foto: Kerstin Ytterberg, privat 

På internationella kvinnodagen bildades föreningen Sveriges kvinnliga organister. "Föreningen vill synliggöra kvinnor i orgelvärlden då det i dagsläget är svårt för kvinnor att hitta förebilder", säger organisten Sofia Östling, en av initiativtagarna.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Kyrkomusik
Organister

Sofia Östling, Sara Michelin och Maria Säfsten har startat en förening för att uppmärksamma och stödja kvinnliga organister. Foto: Kerstin Ytterberg, privat 

Sofia Östling, organist i Lunds Allhelgonaförsamling och medlem i kyrkostyrelsens musikråd, har tillsammans med sina kollegor Sara Michelin, domkyrkoorganist i Linköping, och Maria Säfsten, stiftsmusiker i Strängnäs, startat föreningen.

- Vi har uppmärksammat ett behov var och en för sig. Sedan har lite olika omständigheter gjort att vi mötts och då har vi pratat om de här behoven och insett att vi tänker likadant. Vi ser också att det behövs en förändring och det behövs ett aktivt arbete kring det här. Till slut kom vi fram till att vi måste göra någonting, säger Sofia Östling.

Vill uppmuntra

På så vis landade de tre kollegorna i att de skulle starta föreningen. Med den hoppas de synliggöra kvinnliga organister och att främja och inspirera kvinnor till att utbilda sig och spela orgel.

- Andelen kyrkomusiker i Svenska kyrkan som är kvinnor är större än andelen som är män. Men när vi kollar på till exempel tjänsterna som domkyrkoorganist så motsvarar inte andelen kvinnor på dem könsfördelningen bland organisterna i kyrkan i stort. Vi har också uppmärksammat att det ser ut på liknande sätt på andra högre organisttjänster.

-Vi vill uppmuntra fler unga tjejer och kvinnor att spela vidare. Vi ser generellt att kvinnorna försvinner i orgelvälden och att det är svårt för kvinnor och unga tjejer som vill spela orgel att hitta kvinnliga förebilder, säger Sofia Östling.

Föreningen som vill främja en jämställd orgelkultur bildades på den internationella kvinnodagen, den 8 mars.