Församlingens muslimer står utan begravningsplatser

I Kungsbacka har församlingen sedan årsskiftet ingenstans att begrava muslimer. Arkivbild. Foto: Lars Rindeskog. 

Kungsbacka-Hanhals församling planerar att anlägga begravningsplatser för muslimer. Men än finns inga och tidigare avtal med grannförsamlingar har löpt ut.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Begravning

I Kungsbacka har församlingen sedan årsskiftet ingenstans att begrava muslimer. Arkivbild. Foto: Lars Rindeskog. 

Med undantag för Stockholm och Tranås, där kommunerna är huvudmän. så är Svenska kyrkans församlingar och pastorat ansvariga för begravningsverksamheten i Sverige. Det innebär att det är upp till församlingarna att se till att alla som dör i området kan begravas, oavsett tro.

Behöver nya gravar

Kyrkan Tidning har tidigare berättat om att planerna på muslimska begravningsplatser på Hanhals kyrkogård i Kungsbacka har väckt reaktioner. Församlingen har tidigare löst frågan med muslimska begravningar genom samarbete med grannförsamlingar. Men nu behöver församlingarna de begravningsplatserna själva och har sedan årsskiftet sagt upp avtalen, skriver tidningen Norra Halland.  Det innebär att muslimer boende i Kungsbacka-Hanhals församling nu står utan gravplatser.

– Vi har nog varit lite väl tidsoptimistiska, säger kontraktsprost Per Jönsson, till Norra Halland om varför det hela dragit ut på tiden.

Kan behöva hjälp

Det fanns tidigare förhoppningar om att församlingarna och pastoraten i Kungsbacka kontrakt skulle kunna samarbeta kring en gemensam begravningsplats, men de lyckades inte komma överens.

– Det gjorde att vi kom efter redan från början, säger Per Jönsson.

Skulle det nu uppstå ett behov av en muslimsk grav innan de nya kommit på plats hoppas Per Jönsson att tidigare samarbetspartners ska ställa upp och hjälpa till ändå.