Tio församlingar i Kramfors kommun slogs samman 2018. Problem med styrning och ledning, arbetsmiljö och kommunikation har sedan varit stora, och trots att Härnösands stift gick in för att hjälpa till kvarstod många frågor. Efter en extra biskopsvisitation i början av året föreslogs ytterligare åtgärder för att komma tillrätta med problemen.
Dessutom har ekonomin varit ansträngd, med ett budgetunderskott på som mest drygt 10 miljoner. Vid kyrkofullmäktige den 3 november fattades beslut om att höja kyrkoavgiften inför 2021 med 30 öre, till 1,50 kronor.
– Vi var tvungna att göra någonting. Om vi ska kunna ha både gudstjänst, undervisning, diakoni och mission så måste vi göra något. Det är framför allt diakoni och barn som behöver mer resurser, säger Kurt Larsson (C), kyrkorådets ordförande.
Ett underskott kvarstår på drygt 2,3 miljoner, men pastoratet ska ta fram en plan för att under 2021 få ner det underskottet till noll.
– Vi håller på att jobba med vad vi behöver göra. Det finns inget konkret än, utan det ska vi komma fram till när vi går in i 2021, säger Kurt Larsson.
Inför kyrkofullmäktige avgick Kristina Löfroth (S) som dess ordförande, samt som ledamot i kyrkorådet. Hon hade dessförinnan reserverat sig mot förslaget om höjd kyrkoavgift i kyrkorådet med motiveringen att pastoratet borde ligga på samma nivå som omgivande pastorat.
– Det var inget självklart beslut, säger kyrkofullmäktiges förste vice ordförande Erik Lundberg från Höga kustens församlingarnas väl (HKFV), men förklarar valet att inte lägga något motförslag med att han nu ser en gemensam vilja i pastoratet att rätta till situationen.
– Dels har vi en ny kyrkoherde, dels verkar kyrkorådet fungera bättre än på länge. Och detta är ett ettårigt beslut. En akutåtgärd kan man säga, för att räta upp skutan, så att vi kan komma på fötter.
Han är dock tydlig med att det inte kommer räcka med avgiftshöjningen för att få pastoratets ekonomi i balans.
– Nu har vi använt vapnet att höja avgiften, och det finns absolut ingen möjlighet att göra det igen. Vi kommer bli tvungna att ta till neddragningar och besparingar och göra förändringar.
Genom att hitta nya sätt att arbeta hoppas Erik Lundberg att man ska kunna göra de samordningsvinster som var en del av avsikten med sammanslagningen från början.
– Vi ska inte bränna ut personalen, utan jobba smartare i verksamheten och utnyttja de resurser vi har på ett bättre sätt.
Erik Lundberg säger att pastoratet inte fick någon bra start, men att man nu har hittat en samsyn att bygga vidare på.
– Jag har förstått på andra som gjort samma sak att det sällan är en direkt ekonomisk vinning i en sammanslagning, utan det tar några år innan organisationen satt sig.
Den nya kyrkoherden heter Peter Forsberg och har bara jobbat i två månader, men tycker också att det råder en ny optimism.
– Det finns mycket kvar att göra, men det råder god stämning. Corona ställer förstås till det, det är svårt att bedriva verksamhet just nu, men jag tycker det är gripbart att finns en framtidstro.