Lång och livlig debatt om förslag om byte av vigningstjänst

Biskop Johan Dalman försvarade den ekumeniska förankringen av förslaget. Foto: Mikael M Johansson

Kyrkostyrelsens förslag att präster som vigs till diakoner inte ska få utöva uppdraget som präst och att diakoner och som vigs till präster inte ska få utöva uppdraget som diakon, väckte livlig debatt. Kyrkomötet gick förslaget till mötes.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Biskop Johan Dalman försvarade den ekumeniska förankringen av förslaget. Foto: Mikael M Johansson

Både biskop Johan Dalman och ärkebiskop Antje Jackelén försvarade förslaget om nya regler för byte av vigningstjänst, som fått stöd av kyrkomötets tillsyns- och uppdragsutskott.

– Gud tar inte tillbaka sina gåvor, sade prästen Fredrik Sidenvall, Frimodig kyrka (FK), som ville avslå hela förslaget.

– Det handlar inte om avvigning, utan om behörighet, svarade biskop Johan Dalman.

– Det handlar om en ordningsfråga, sade Lars Johnsson, Socialdemokraterna.

Kritikerna, som även omfattade Kjell O Lejon och Gunvor Vennberg, båda FK, invände att förslaget borde ha tagits upp i den ekumeniska Borgågemenskapen.

Ärkebiskopen framhöll att både den europeiska kyrkokonferensen, KEK, och de nordiska biskoparna har blivit informerade och att Borgågemenskapen skulle ha informerats i ett möte som blev inställt.