Under kriget var Pius XII påve och han och kyrkan har kritiserats för passivitet i relation till nazister och fascister och för att inte ha agerat när judarna deporterades från Rom och inte mot Förintelsen, skriver Kathpress.
Två miljoner akter från tiden 1939 till 1958, var av 1,3 miljoner är digitaliserade. Dokumenten kommer från Vatikanens privata arkiv, från Troskongregationens arkiv och andra myndigheter inom kurian.
Påve Benediktus XVI beslutade att arkivet skulle öppnas i förtid, för att skapa klarhet om hur påven och kyrkan agerade under kriget. Det vanliga är att arkiven öppnas 70 år efter en påves död.
Tidningen National Catholic Reporter skriver att påven, som var italienare och hette Eugenio Pacelli hade, under kriget hade att hantera två problen: nazismen och Sovjet-kommunismen, som sågs som katolska kyrkans dödsfiende.
I katolska kyrkan fanns under kriget dels människor som hjälpet judar att fly, dels präster som Jozef Tiso, som var president för samarbetsregeringen i Slovakiska republikens under nazistockupationen och som efter kriget avrättades för krigsbrott och brott mot mänskligheten.
Dessutom var det vanligt i katolska kyrkan, fram till andra vatikankonciliet, att judarna klandrades för att de inte tagit emot Jesus som Messias, skriver National Catholic Reporter.
Pius XII var påve även när Nato och Warzawpakten bildades, när EG började bildas och vid avkolonialiseringen av Asien och Afrika. Så arkiven kan komma att visa hur katolska kyrkan agerade även i de processerna, skriver Kathpress.