Ny chef för SST utsedd

Myndigheten för stöd till trossamfund, SST, har fått ny generaldirektör, Isak Reichel. Foto: Karl Gabor

Isak Reichel har utsetts till ny chef för Myndigheten för stöd till trossamfund, SST, av regeringen. Han tillträder  den 18 januari 2021.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Trossamfund
Myndigheten för stöd till trossamfund, SST, har fått ny generaldirektör, Isak Reichel. Foto: Karl Gabor

Sedan 2015 har Isak Reichel varit generalsekreterare i Judiska församlingen i Stockholm. Tidigare har han arbetat som revisionsdirektör på Riksrevisionen och som kommittésekreterare vid Litteraturutredningen.

– Jag ser fram emot att återgå i statlig tjänst och att få arbeta med de många viktiga frågor SST har på sitt bord. Den rådande pandemin har visat hur viktiga trossamfunden är när många medborgare är oroliga inför framtiden. Att nu, i denna tid, få arbeta med stöd till trossamfunden och samarbetet mellan trossamfund och stat ska bli väldigt spännande, säger Isak Reichel i ett pressmeddelande.

I en kommentar säger kultur- och demokratiminister Amanda Lind:

– Isak Reichel är en chef och ledare med bred förståelse för trossamfundens utmaningar och möjligheter, han  har också en mångårig erfarenhet av statsförvaltningen. 

– Myndigheten har en viktig roll att skapa förutsättningar för trossamfund att bedriva en aktiv och långsiktig religiös verksamhet och främja en god dialog mellan staten och trossamfunden.