![](https://www.kyrkanstidning.se/sites/default/files/styles/node_huvudbild/public/2025-02/nyhet_med_cirkel_39.png.webp?itok=g9k07tOP)
Klimatet och naturen med en beskrivning av en dansande Moder jord, är ett av två teman i Inga Stenlunds nya bok med två diktsviter. Foto: Jon Eeg, privat
Moder jord som en dansande karnevalsdrottning och ett sorgeår, beskrivs genom två sonettkransar i en nya diktbok av Inga Stenlund.
Inte nog med att hon valde den utmanande sonetten som form när hon ville skriva texter om klimatet och om sorg i boken ”Karnevaldansen och Sorgekransen”.
De två diktsviterna är dessutom sonettkransar där sista meningen i varje sonett inleds med samma rad som den föregående avslutas med.
– Jag började med "Sorgekransen". Det var en berättelse som skulle ut, säger Inga Stenlund som i dikten delar med sig av en sorg i sin familj.
– Min mammas bror tog sitt liv när jag var barn. Sorgen har funnits där, men har varit ”otalbar”. Min mamma stod nog ganska ensam i sin sorg.
Inga Stenlund hade tänkt skriva om sorg i allmänhet, men familjens berättelse trängde sig på. Även sorgen efter Ingas syster som dog av stroke vid 49 års ålder fanns i medvetandet under skrivandet.
– Det är viktigt att skriva om sorg, vi behöver lyfta sorgen.
”Är jag som eken, dömd att ensam vara?
Jag drar mig undan för att minnas dig
Fast solen skiner vill jag gömma mig
'Beklagar sorgen' kan de mig bespara”
Den första diktsviten i Inga Stenlunds nyutkomna bok handlar om klimatet.
– Vem grubblar inte på miljön? Den ambivalensen vi har att vi vill jobba för att hindra klimatkrisen, men inte orkar. Och jorden snurrar på.
Sonetten om miljön har titeln ”Karnevaldansen”.
–Karneval betyder ”farväl till köttet”. Det är lätt att låta präktig, men om vi åt mindre kött skulle det vara bra för jordens klimat, säger Inga Stenlund som använder bilden att jorden är karnevalsdrottningen som brinner, men dansar ändå.
”Hon snurrar runt och lämnar oss med kvalen
Hon är så sant det vackraste vi sett¨
Savanngult hår med alptoppsvit rosett
I havsblå kjol och regnskogsgröna sjalen!
Tidigare har Inga Stenlund, som till vardags arbetar på ett gruppboende mest skrivit sångtexter och psalmer.
– Jag har skrivit många lovsånger till Gud. Jag ville jobba med de existentiella frågorna och inte så tydligt skriva om Gud och Jesus för att bredda upp för fler. Moder Jord kan också vara en gudsbild!
– Men det var min dotter som är estradpoet som väckte min nyfikenhet på att skriva en sonettkrans
Fakta: Bok
Titel: Karnevaldansen och Sorgekransen
Författare: Inga Stenlund
Förlag: Ekström och Garay
![](/sites/default/files/inline-images/Stenlund_Karnevaldansen.jpg)
LÄGG TILL NY KOMMENTAR
Du måste vara inloggad för att kommentera. Klicka här för att logga in.