Polisen stoppar utomhusmässa

Karlskrona församling får inte fira påskmässa på Stortorget. Foto: Lars Rindeskog

Karlskrona-Aspö pastorat skulle firat påskmässa utomhus på Stortorget i Karlskrona. Men polisen anser det för svårt att kontrollera antalet deltagare.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

9 kr per månad i tre månader

Få tillgång till alla på sajten (ord pris 125 kr/mån) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Corona Påsk
Karlskrona församling får inte fira påskmässa på Stortorget. Foto: Lars Rindeskog

Som ett mer smittskyddssäkert alternativ hade Karlskrona-Aspö pastorat planerat att flytta ut påskdagens högmässa till Stortorget i Karlskrona.

– Torget är ett av nordens största och vi tänkte att det skulle fungera bra att vi är utomhus och står glest. Att vi då kunde sjunga tillsammans, läsa predikan och eventuellt även dela ut nattvarden där ute, säger Ann-Louise Trulsson, präst i Karlskrona församling.

Men polisen satte stopp för planerna och nekade pastoratets begäran. Det bedömde som för svårt att säkerställa att antalet deltagare inte överskrider 50 personer.

–  Det är bara att gilla läget. Vi får bära med oss det till ett annat år och använda den kreativiteten då, säger Ann-Louise Trulsson.

I stället hålls påskmässan i Fredrikskyrkan. Där begränsas antalet deltagare och mellanrummet mellan stolarna utökats. Nattvarden kommer, precis som i många andra församlingar, att firas enbart med bröd.

–  Det är en sjuhundramanna kyrka egentligen. Vi får ta det som det kommer och se från dag till dag vad rekommendationerna och påbuden säger och förhålla oss till det.

Fredrikskyrkan håller öppet varje dag för den som vill komma förbi för ett samtal eller en stunds andakt. Pastoratet kommer även lägga ut kortare filmer på sociala medier för den som inte vill eller kan ta sig till kyrkan.

–  Vi trevar oss fram nu hur vi ska hantera det här med gudstjänster och möten mellan människor, som är så självklart för kyrkan och mig som präst.