– Vi kommer precis som förra året ha stora moln i hönsnät där människor kan sätta upp lappar som de själva skriver. I år är temat ”Be the change” och människor får svara på frågan: Vad vill du förändra? Barn kan vara med och måla i stället för att skriva.
Varför är Svenska kyrkan med på Frihamnsdagarna?
– Kyrkoherdarna i församlingarna som deltar har sagt att vi möter människor i deras liv 365 dagar om året. Då ska vi också finnas på den här mötesplatsen. Här finns stora aktörer som Göteborgs stad, politiker, universiteten och vi i kyrkan. Men också mindre föreningar och organisationer. Det är så man skapar demokrati, genom att skapa mötesplatser. Vi är med som kyrka och vill med våra programpunkter lyfta alla människors lika värde. Människor som sitter i fängelse, människor som är trans och kören som uppträder där många med intellektuella funktionsnedsättningar är med.
Vad har du för förväntningar på festivalen?
– Det är framför allt alla goda möten och glädjen det ligger i att få mötas på det här viset. Och nyfikenheten på andra seminarier och montrar.
Vad hoppas du att människor som besöker Svenska kyrkans monter ska få med sig?
– Dels att de ska få reflektera kring vad de vill se för förändring och vad de kan göra själva. Dels att de kan bli lyssnade på och sedda. Om man har funderingar kring kyrkan kan man också få svar på sina frågor.