Jenny Folkö Witt, präst i Borgs församling i Norrköping, har varit aktiv i arbetet med Pride sedan det anordnades för första gången i Norrköping för tio år sedan. Hon har sett Pride växa från ett litet evenemang utan parad till en folkfest för hela staden.
– Det är en manifestation för kärlek. Vi är med som kyrka för att värna om människors lika värde, rätten till att älska och bli älskad. Utifrån att vi värnar om människovärdet är vi med i massvis med sammanhang. Hos IFK Norrköping, vid Augustifesten, i skolan, på sjukhuset. Och även vid Pride, säger Jenny Folkö Witt.
Svenska kyrkan i Norrköping inleder Pride-helgen genom att på fredag kväll fira regnbågsmässa, med gospelsång och efterföljande mingelfika. På lördagen startar den gemensamma uppladdningen inför paraden. Det blir Pride-frukost på Diakonicentrum och den som vill kan få bli sminkad i regnbågsfärger.
– I år är regnbågsmässan equmenisk, eftersom vi gör den tillsammans med Equmeniakyrkan i Centrumkyrkan. Det känns roligt. Pridefrukosten brukar också vara populär. Om man till exempel går i paraden för första gången kan det kännas skönt att komma hit först, för att äta frukost och få lite pepp, säger Jenny Folkö Witt.
En förhoppning är att samtalen om Hbtq-rättigheter ska fortsätta vara levande i församlingarna, även efter helgen. Nätverket East Pride Church, med representanter från alla fyra församlingar i Norrköpings pastorat och från Equmeniakyrkan, har inför helgen delat ut korgar med Pride-kit till alla församlingar. Där finns regnbågsflaggor till paraden, men också material som är tänkt att vara en hjälp i församlingarnas dagliga verksamhet.
– Vi har gjort ett bibelstudium där vi utgått från tre olika texter. Där kan man få hjälp att tolka både positiva texter och texter som är lite mer knöliga. Det finns också barnböcker och en bok om äldre och Hbtq. Det är en grund för samtal och en hjälp för att kunna tala om de här frågorna i församlingarna, säger Jenny Folkö Witt.