Han hyllar alla Sveriges landskap på orgel

Mats Hylanders eget orgelspelande började hos mormor i Ronneby. Foto: Arion Hylander

Mats Hylander har skrivit musikstycken för orgel till alla Sveriges landskap. Han är kyrkomusiker i Enånger-Njutångers församling, Uppsala stift.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Mats Hylanders eget orgelspelande började hos mormor i Ronneby. Foto: Arion Hylander

Ungefär hälften är nyskrivna stycken, resten är bearbetningar av musik som Mats Hylander skrivit tidigare.

– Jag har skrivit en del kyrkliga musikaler genom åren, manus och sånger. Dessa sånger har jag ibland tyckt skulle göra sig bra också instrumentalt. När jag så började bearbeta en del av sångerna till orgelstycken började mina tankar gå till vissa landsdelar i Sverige, och så föddes idén att varje landskap skulle få ett eget stycke, säger Mats Hylander. 

Varje hyllningssång har dubbla titlar, dels en hälsning till landskapet, dels ett bibelord.

– Eftersom en del av orgelstyckena är bearbetade musikalsånger hade flera av dem redan titlar. Hallands ”Jag vill vandra i Dina fotspår” passade bra både med sandstränderna i landskapet och med kristen efterföljelse, säger Mats Hylander. 

– Mitt eget orgelspelande började på min mormors hemorgel i Ronneby. Stycket till Blekinge heter ”Det Gudagivna fröet”, vilket jag tycker harmonierar bra med ett landskap som kallas för ”Sveriges trädgård” och med Jesu ord om tron som kan växa likt ett senapsfrö.

Arbetet med de nyskrivna styckena och bearbetningarna har tagit ungefär två år, men den äldsta melodislingan som dyker upp i ett av styckena skrev Mats Hylander redan 1986, när han var 16 år.

Varje lördag, från den 6 juni till den 21 november publicerar han ett stycke på församlingens You-
tubekanal.

Samlingen ska också ges ut av Wessmans musikförlag. Mats Hylander hoppas och tror att det blir före årets slut.

Och vilket stycke är då den personliga favoriten?

– Västergötland, med Västmanland som god tvåa.