Men vägen framåt var varken självklar eller enkel. I kyrkans sfär av mjuka värden var den affärsmodell – business model canvas – som projektet utgick ifrån främmande. Ayda Moayedzadeh konstaterar att det har varit en process av intensivt lärande även för henne.
– Affärsutveckling är lite kontroversiellt i kyrkan. Ett mindre affärsmässigt språk visade sig ge bättre fäste för processen. Så vi gjorde om affärsmodellen till ett kyrkligt koncept: vi kallar inte det vi gör för en affärsplan, och vi säger innovation i stället för entreprenörskap, exemplifierar Ayda Moayedzadeh.
Att ta in samma strategier som används i utveckling av vinstdrivande företag var huvudidén. En effektivare diakoni hjälper fler, och för att komma dit såg Ayda Moayedzadeh att kyrkan behöver mäta effekter och resultat på ett annat sätt än tidigare.
I de tre församlingarna startade tre parallella diakonala samverkansprocesser. Där har också för första gången inom kyrkan genomförts hackathon, med Startup Weekends från Google för Entreprenörer som förebild. Fast det kallas innovationslabb i detta projekt.
Alltså: all personal från församlingarna som deltog i diakoniutvecklingsarbetet fick sitta ned i samma rum som möjliga lokala samverkanspartners – lokala företag, jobbcenter, arbetsförmedlingen och andra. Och sen fick de hjälpas åt att hitta gemensamma lösningar för att få ut lågutbildade kvinnor i självförsörjning. De kunde ha suttit där än i dag, för det var under protester som deltagarna till sist gick med på att avsluta innovationslabben
– Jag såg att befintliga verksamheter inom kyrkan med fokus på självförsörjning och integration bara löste en del av problemet, jag såg också att personer kunde bli kvar mycket länge i verksamheterna.