Arbetgivarorganisationens kurser blir gratis

Kurserna ska nu finansieras genom medlemsavgiften, berättar vd Birgitta Ödmark. Foto: Magnus Aronson. 

Från och med årsskiftet behöver inte församlingarna betala något extra för att skicka sina medarbetare på kurs hos Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Kurserna ska nu finansieras genom medlemsavgiften, berättar vd Birgitta Ödmark. Foto: Magnus Aronson. 

Svenska kyrkans arbetsgivarorganisation (Skao) erbjuder en katalog av mellan 20 till 30 utbildningar i olika ämnen och för olika yrkeskategorier. Det kan exempelvis handla om arbetsrätt, arbetsmiljöregler eller annat som en arbetsgivare i kyrkan behöver ha koll på. 

VD:n: "Blir mer rättvist"

Tidigare har kurserna kostat en slant för den församling som velat erbjuda en medarbetare fortbildning. Men det kommer ändras 2025. 

– Vi vill bidra till medlemsnyttan. Vi behöver, som alltid, jobba med att stärka arbetsgivarföreträdarna och på det här sättet blir det mer rättvist för medlemmen. Den lokala enhetens ekonomi kommer inte vara avgörande utan kurserna är redan betalda genom medlemsavgiften. Det är bara att anmäla sig, säger vd Birgitta Ödmark.

– Att vara medlem i Skao kostar en summa men vi har prioriterat om våra resurser så att intäkten från medlemsavgifterna kan gå till att täcka kostanden för kurserna.

Har fått in per pengar

Hur mycket de olika utbildningarna kostat har varierat beroende på längd och om det varit fysiskt eller digitalt. För Skaos del har kurserna totalt genererat en intäkt på några miljoner per år. Det som gör att utbudet nu kan erbjudas gratis är att förvaltningen av organisationens finansiella kapital setts över. 

– Vi har sedan flera år tillbaka mer aktivt förvaltat vårt kapital och nu kan avkastningen från finanserna bidra till att göra verksamhet som gagnar medlemmarnas behov av kompetenspåfyllnad.

Kan bli fullt snabbt

Brigitta Ödmark säger att det inte handlar om att det varit ett problem för Skao att få kurserna fulltecknade. 

– Nej. Vår farhåga nu är att det kan bli fullt väldigt snabbt. Men vi får utvärdera och se. I mångt och mycket är det organisationens specialister som leder utbildningarna och vi har de resurser vi har och kan inte bara utöka tyvärr.