Eskilstuna pastorat består sedan 2018 av två församlingar: Västra Rekarne församling och Eskilstuna församling. Från och med nästa år kommer pastoratet att utgöras av fyra.
- Att dela en stor församling i flera mindre enheter är ovanligt i Svenska kyrkan, i Strängnäs stift är det första gången det sker. Trenden under flera år har varit sammanläggning till större enheter, säger biskop Johan Dalman, stiftsstyrelsens ordförande i ett pressmeddelande.
Syftet med delningen är enligt pressmeddelandet att ge ett tydligare fokus på närområdet och tydliggöra ledningsfunktionerna.
- Jag tycker att det är en mycket positiv utvecklingen eftersom jag tror på närhetsprincipen, säger Johan Dalman.
Domkapitlet skriver i sitt yttrande att de ”ser dessa ambitioner som lovande” och att den går i linje med den närhetsprincip som biskop Hans Nordin lyfte i under visitationen i Eskilstuna församling 2014.
De efterfrågar dock mer tanke och diskussion kring hur denna närhetsprincip ska bli verklighet i den nya strukturen, exempelvis när det gäller roll- och ansvarsfördelning mellan församlingsherdar och kyrkoherde.
De nya församlingarna blir:
S:t Johannes församling. Innefattar Klosters kyrka, S:t Pauli kyrka samt S.t Petri kyrka.
Tunafors församling. Innefattar Fors kyrka och S:t Andreas kyrka.
S:t Ansgars församling. innefattar Ansgarskyrkan och Tomaskyrkan.
Västra Rekarne församling behåller både struktur och namn.