Kvinnors primära uppgift är att föda barn och de låga nativitetstalen i landet beror på liberala värderingar och en utbredd promiskuitet, skriver fältbiskopen enligt nyhetsbyrån SPT som refererar till MTV Uutiset.
"I den marxistiska revolutionens ställe [har Finland] fått en kulturelit som idkar fritt sex och kör samhället i fördärvet."
Han hyllar också länder i Afrika och Mellanöstern som han menar har förskonats från uppluckringen mellan könen, och där "äktenskapet mellan man och kvinna hedras och föräktenskapligt sex inte godkänns. Det finns två kön och man byter inte kön. Men nativiteten är hög".
Blogginlägget har kritiserats från flera håll, bland annat av Esbobiskopen Kaisamari Hintikka och prästen och direktorn för Helsingforsmissionen, Olli Valtonen, som kallar texten för ”obegriplig”.
Jaakko Heinimäki är chefredaktör för den största församlingstidningen i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, Kirkko ja kaupunki [Kyrkan och staden]. Han vill göra det tydligare att fältbiskopen inte alls är en biskop genom att försvarsmakten helt sonika byter namn på titeln.
Försvarsmakten tar avstånd från blogginlägget. Nu har Pekka Särkiös raderat och ersatt det med en ny text där han ber om ursäkt för ”tonen” i den tidigare versionen:
"Försvarsmakten står upp för alla personer, också olika minoriteters ovillkorliga jämlikhet och människovärde. Det här är också min egen ståndpunkt", skriver han.