Församling anmäler leasingavtal

Njurunda församling budgeterar ett underskott på 1,6 miljoner med anledning av de dyra leasingavtalen. Foto: Hans Lindqvist/Wikimediacommons
Bruce Bringerud.

Märkliga leasingkostnader, tyckte kyrkoherden och hans medarbetare. Njurunda församling har nu polisanmält hanteringen av en rad leasingavtal.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Njurunda församling budgeterar ett underskott på 1,6 miljoner med anledning av de dyra leasingavtalen. Foto: Hans Lindqvist/Wikimediacommons
Bruce Bringerud.

De första tecknen på att något inte stämde såg personalen när man jobbade med församlingens bokslut. Kostnaderna för hyres- och leasingavtal var orimligt höga.

– Som ny kyrkoherde började jag få fakturor att attestera, berättar tillförordnade kyrkoherden Bruce Bringerud. Det handlade om mycket pengar men fakturorna var vaga och oprecisa. Så vi började gräva i vad räkningarna betydde.

Det handlar enligt Bruce Bringerud om sju avtal under ett par år där man misstänker någon form av felaktighet. För höga kostnader, dubbla betalningar och betalningar för varor som församlingen inte har fått är något av det man vill få klarhet i.

– Ibland borde man ha begärt in offerter och återkommit till kyrkorådet med dem, men det har inte skett, säger Bruce Bringerud. Och när avtalen handlar om stora summor tycker jag att man borde återkoppla till kyrkofullmäktige, eller fatta beslut på delegation, men det har inte heller skett.

Enligt Bruce Bringerud handlar det om sexåriga avtal som kostar församlingen ungefär 2,5 miljoner kronor per år.

Vad beror de eventuella felaktigheterna på – slarv, okunnighet, eller är det avsiktligt?

– Det är för att få veta det som vi har polisanmält hanteringen, så får polisen avgöra om det har gjorts något fel. Det är inte så enkelt som man först kan tro. Men vi har gjort vad vi kan, grävt fram avtal och annat underlag och lämnat till polisen.

Njurunda församling har tidigare haft en god ekonomi. År 2018 redovisades en vinst på 1,9 miljoner. Men på grund av de höga leasingkostnaderna har man nu tvingats budgetera för ett underskott på 1,6 miljoner för år 2020.

– Den här budgeten slog oss alla med häpnad. Ekonomin är i grunden god, men fortsätter det så här kommer den urholkas, säger kyrkorådets ordförande Kenneth Högström.

Upptäckten av de märkliga fakturorna har inte lett till några personalförändringar och beslutet att polisanmäla har förankrats både i kyrkoråd och fullmäktige, säger Kenneth Högström.

– Till slut kände vi att vi inte kan ta ansvar när vi inte förstår vad som hänt. Kostnaderna hade skenat. En del avtal var underskrivna under 2019 och det finns inga beslut i kyrkorådet. Det enda vi kan göra är att låta någon utomstående titta på det.