Församlingens samarbete med skola utreds efter kritik

Skolinspektionen väntar på ett yttrande av kommunen, innan församlingens engagemang på skolan eventuellt utreds vidare. Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT

Onsala församling har länge stöttat den kommunala skolan Kapareskolan. Men efter kritik vill nu Skolinspektionen veta mer om sam­arbetet.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Skola
Skolinspektionen väntar på ett yttrande av kommunen, innan församlingens engagemang på skolan eventuellt utreds vidare. Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT

I Kapareskolan, en kommunal skola i Kungsbacka kommun, är Svenska kyrkan ovanligt närvarande. I ett uppehållsrum kallat Greenroom får den som vill spela pingis, läsa läxor eller prata med en pedagog som är anställd av församlingen. Skolan har också haft värdegrundsövningar i församlingshemmet och avslutningar i kyrkan. Enligt kyrkoherde Andreas Bexell är samarbetet uppskattat.

– Det har kommit till uttryck från såväl elever som lärare, säger han till Kyrkans Tidning.

Rektor Ylla Hinsch bekräftar att man haft ett gott samarbete.
Att ha en församlingspedagog i ett uppehållsrum har betytt mycket för eleverna.

– Det är fint att ha det på en högstadieskola, en oas där det finns en vuxen som kan ta emot, lyssna och ordna aktiviteter, ­säger hon.

Men denna relation mellan kyrkan och skolan har fått kritik. En av skolans lärare, Henrik Dahlquist, har i Kungsbacka-Posten reagerat starkt på att församlingen till exempel fått informera om konfirmationsundervisning i skolan.

– Vad kyrkan, juristerna, och skolans verksamhetschef än säger så är det uppenbart att kyrkan är härinne för att värva ungdomar till sin verksamhet, säger han till tidningen.

Kommunen har låtit utreda frågan och kommit fram till att samarbetet kan fortsätta med några smärre ändringar, som att det kommer att erbjudas alternativ till skolavslutningen i kyrkan. Men Skolinspektionen har reagerat på uppgifterna i medier och kräver nu ett yttrande av kommunen, något som kan leda till att Skolinspektion utreder frågan vidare.

Ylla Hinsch menar att skolan kan tvingas ompröva samarbetet.

– Vi tror att det håller, men vi är tacksamma för att Skolinspektionen prövar det. Vi får se vad utfallet blir, säger hon.

Andreas Bexell poängterar att både skolan och församlingen är måna om att följa skollagen.

– Precis som det uttrycks i skollagen så anser Onsala församling att det är viktigt att elever får inblick i närsamhället, ­säger han.