Tid mellan dödsfall och begravning ökar

Tiden mellan dödsfall och kremation eller gravsättning fortsätter att öka. Foto: ANNA HÅLLAMS/TT

Antalet dagar mellan dödsfall och begravning fortsätter att växa, visar en årlig genomgång av Sveriges auktoriserade begravningsbyråer.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Begravning
Tiden mellan dödsfall och kremation eller gravsättning fortsätter att öka. Foto: ANNA HÅLLAMS/TT

Den visar att det genomsnittliga antalet dagar mellan dödsfall och begravning under oktober-november 2019 var 23,2 dagar. Det är en ökning med 0,9 dagar jämfört med den förra mätningen.

”Sverige har således fortfarande världens längsta tid mellan dödsfall och begravning trots nya lagstiftningen som säger 1 månad mellan dödsfall till kremering/gravsättning”, skriver Sveriges auktoriserade begravningsbyråer i ett pressmeddelande.

Den nya lagen infördes 2012 som ett svar på långa tider mellan begravning och dödsfall, och som kortade den lagstadgade tiden från två till en månad.

2011 var tiden 21,4 dagar. Efter införandet av lagen var snittiden i landet 19 dagar – mer än fyra dagar kortare än vad den är i dag.

Stockholms län har flest dagar mellan dödsfall och begravning (28), följt av Gotland (26,7) och Västmanland (25).

Kortast genomsnittliga tid är det i Jönköpings län (20,7), Jämtland (21) och Kronoberg (21,2).

Undersökningen bygger på 5 606 begravningar i oktober och november 2019.