Goda framtidsutsikter för diakoner och präster

Arbetsmarknaden ser bra ut för präster och diakoner, trots AI. Foto: Getty Images, Mikael M Johansson

Läget på arbetsmarknaden ser ljust ut för både präster och diakoner, enligt den senaste jobbprognosen från Saco. AI gör sitt intåg men kommer inte att kunna ersätta den mänskliga kontakten, enligt rapporten. 

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Arbetsmarknaden ser bra ut för präster och diakoner, trots AI. Foto: Getty Images, Mikael M Johansson

Framtidsutsikter 2030 som tagits fram av Sveriges akademikers centralorganisation visar läget på arbetsmarknaden om fem år.
Enligt sammanställningen kommer det att råda stor brist på diakoner och präster, samtidigt som konkurrensen om tjänsterna kommer att vara liten. Efter avslutad utbildning finns det gott om arbete.

Lättast att få jobb på landet

På landsbygden är bristen störst och arbetsgivarna där har svårt att få sökande till tjänsterna. I dag utbildas för få diakoner och präster för att motsvara den stora efterfrågan, skriver Saco. Få diakoner och präster är arbetslösa men efterfrågan är störst på erfarna diakoner och präster. 

De allra flesta diakonerna arbetar inom Svenska kyrkan, men en alternativ karriärväg är att vidareutbilda sig och arbeta terapeutiskt, enligt rapporten . En administrativ karriär på nationell nivå eller att disputera inom ett valt område med anknytning till diakoni är också alternativa yrkesvägar, enligt Saco.

Karriärmöjligheter

För prästerna väntas stora pensionsavgångar leda till en fortsatt god arbetsmarknad. Att göra karriär som kyrkoherde är ett alternativt yrkesval, skriver Saco. Detta då det råder brist på både församlings- och kyrkoherdar. 

Kenneth Nordgren

Kenneth Nordgren, rektor på Svenska kyrkans utbildningsinstitut (Skui) som utbildar både präster och diakoner, tycker att rapporten belyser något positivt med jobb-situationen för diakoner och präster. 

– Saco hjälper oss att visa framsidan av något som oftast beskrivs som en mörk baksida: det finns jobb och en god arbetsmarknad inom Svenska kyrkan i framtiden.

Han hoppas att den positiva rapporten leder till fler studenter på Skui. 

AI kan inte ersätta

I framtiden kommer AI sannolikt påverka diakon- och prästyrket på flera sätt, skriver Saco. AI kan fungera som ett stöd i administrativa uppgifter, i kommunikation och vägledning. Däremot kan AI inte ersätta själavård och mänsklig kontakt. Att använda AI kräver noggrann hantering av etik och sekretess, står det i rapporten.

I dag finns det ungefär 1 300 diakoner och 3 200 präster som tjänstgör inom Svenska kyrkan.

Fakta: Framtidsutsikter 2030

Saco gör en årlig jobbprognos som kallas Framtidsutsikter. 

I den presenteras hur arbetsmarknaden för ett 60-tal olika akademikeryrken väntas se ut om fem år. 

Prognosen baseras bland annat på antal personer i yrket, hur många som utbildar sig och antalet pensionsavgångar. 

Fakta: Fem framtidsjobb, enligt Saco

Präst

Diakon

Optiker

Psykolog

Officer

 

Källa: Saco