Bror Holm bröt inte mot vigningslöften

Härnösands domkapitel finner inte att Bror Holm brutit mot vigningslöftena, men håller fast vid kritiken mot hanteringen av pilgrimscentret i Selånger. Foto: Marcus Gustafsson 

Domkapitlet i Härnösands stift är fortsatt kritisk mot kyrkoherde Bror Holm och hur Selångers pilgrimscenter bildades, men finner inte att Bror Holm har brutit mot vigningslöftena och avslutar ärendet.   

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

En månad 9 kr

Få tillgång till allt på sajten i en månad för 9 kr. Därefter förnyas prenumerationen löpande med 105 kr/månad. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Härnösands domkapitel finner inte att Bror Holm brutit mot vigningslöftena, men håller fast vid kritiken mot hanteringen av pilgrimscentret i Selånger. Foto: Marcus Gustafsson 

Hösten 2023 inledde domkapitlet i Härnösands stift ett tillsynsärende mot Selångers församling då domkapitlet ansåg att församlingens ekonomiska situation hotade församlingens verksamhet. Det var främst församlingens stora kostnaderna för Selångers pilgrimscenter som oroade domkapitlet. 

Avslutar ärendena

I domkapitlets beslut kritiseras kyrkoråd, kyrkofullmäktige och kyrkoherde för att ha brustit i lojalitet mot Svenska kyrkan och församlingen. Den kritiken kvarstår. Samtidigt inleddes ett tillsynsärende mot församlingens kyrkoherde, Bror Holm, och ett mot den diakon som var föreståndare för pilgrimscentret. 

Men inget i domkapitlets utredning visar att Bror Holm brutit mot vigningslöftena varför domkapitlet avslutar ärendet. Även ärendet mot diakonen har avslutats. 

-Det är skönt att frågan är ur världen. .Jag är inte förvånad över beslutet, på ett sätt är jag mer förvånad över att det blev att  domkapitelsärende. Det fanns ingen tydlig anklagelse, utan den var väldigt svepande,  säger Bror Holm som själv hela tiden varit förvissad om att han inte hade brutit mot vigningslöftena.

Nytt pastorat

Irja Claesson, stiftsjurist i Härnösands stift, förklarar domkapitlets inställning i ärendet: 

-Domkapitlet prövade om det skulle gå vidare gällande tillsynsärendet om Bror Holm hade brutit mot sina vigningslöften, men tog beslut om att inte gå vidare. Ärendet som rör församlingen är dock fortfarande öppet.  

Domkapitlet begärde in en ekonomisk handlingsplan från församlingen. Men den plan för församlingens ekonomi framåt som kommit in har domkapitlet konstaterat inte går att se som en handlingsplan. 

Domkapitlet har dock uttalat att några ytterliga underlag inte kommer att begäras in. Församlingen kommer från den 1 januari 2025 att ingå i Medelpads södra pastorat som då övertar ansvaret för församlingens ekonomi och som därmed, inom ramen för pastoratets gemensamma ekonomi, har att hantera de utmaningar som Selångers församlings ekonomiska läge innebär, konstaterar domkapitlet.

Höja likviditet

Församlingen startade pilgrimscentret 2018. I dag ägs det av en fristående stiftelse. Kyrkofullmäktige skänkte centret och förde över 400 000 kronor av församlingens medel till stiftelsen. Församlingen har investerat 50 miljoner kronor i Selångers pilgrimscenter, varav 11 miljoner kronor var ett lån för byggnaden.

-Vi var medvetna om att likviditeten skulle sjunka i och med byggnationer, men det är ju tydligt att församlingens grundläggande uppgift inte har varit hotad. Det har gått lysande, säger Bror Holm som menar att om Selånger hade fortsatt vara eget pastorat hade det blivit tydligt hur likviditeten byggs upp igen.