Kammarmusiker hyllar katolsk tonsättare

Kvartetten vid tidens ände för klarinett, violin, cello och piano spelas vid kammarmusikfestivalen i Göteborg. Foto: Bezav Mahmod/SvD/TT

I kväll hålls en konsert i Älvsborgskyrkan för att hedra minnet av Olivier Messiaen. Hans "Kvartett vid tidens ände" framfördes första gången i ett fångläger i Görlitz.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Kvartetten vid tidens ände för klarinett, violin, cello och piano spelas vid kammarmusikfestivalen i Göteborg. Foto: Bezav Mahmod/SvD/TT

Det var den 15 januari 1941 som den franske tonsättaren Olivier Messiaen för första gången spelade stycket Kvartett vid tids ände. Tillsammans med tre medfångar framförde han verket inför 400 fångar och lägervakter.  

Olivier Messiaen var katolik och tron gav honom styrka att härda ut de svåra förhållande i lägret där han satt som krigsfånge.

På dagen 80 år efter uruppförandet hålls en hyllningskonsert på den internationella kammarmusikfestivalen Frontside i Göteborg. Stycket framförs på nytt i Älvsborgskyrkan av musikerna Karin Dornbusch, Malin Broman, Jakob Koranyi och Simon Crawford-Phillips.

Konserten startar klockan 21:00 och sänds via Frontline Festivals hemsida.