”Pang! Ännu ett glastak har briserat…” rubricerar The Telegraph sin artikel som bygger på Kyrkans Tidnings nyhet om att kvinnorna nu är fler än männen bland präster i Svenska kyrkan. Den brittiska tidningen skriver vidare att Svenska kyrkan troligtvis är först i världen med att ha fler kvinnliga präster, men att lönegapet består.
The Guardian lyfter upp lönegapet på rubrikplats: ”Svenska kyrkans kvinnliga präster är nu i majoritet – men har sämre betalt”. I en långartikel ger tidningen sedan den historiska bakgrunden till kvinnornas oväntat snabba etablering som präster i Svenska kyrkan.
Även den tyska katolska kyrkans sajt Katholisch uppmärksammar KT:s nyhet och norska Verdens Gang har hört av sig till KT:s chefredaktör i ämnet.
Svenska Kyrkan har kort sagt blivit en världsnyhet. Marianne Ejdersten, kommunikationsdirektör på Kyrkornas världsråd, berättar för KT att hon får många frågor om hur det kommer sig att kvinnor tjänar mindre i vad som kunde vara världens mest jämställda kyrka.