PRI Leaders Group har belönat Svenska kyrkan för dess arbete med att hitta, välja ut och övervaka företag för att säkerställa ansvarsfulla investeringar. I slutet av 2019 valdes kyrkan ut bland cirka 2 600 kapitalägare och kapitalförvaltare globalt, Gunnela Hahn, chef för hållbara investeringar inom Svenska kyrkan, tror att det beror på att kyrkan är konsekvent, tydlig med sina krav och har en systematisk process.
– Det är en bekräftelse på de signaler vi ofta får. Jag pratar med många förvaltare som vill sälja sina produkter till oss och de säger att vi är ett föredöme, säger hon.
Alla aktier och värdepapper som kyrkans investerar i ska klara de grundläggande kraven. Därför utesluts innehav i företag som har koppling till exempelvis fossila bränslen, vapen, tobak och alkohol.
– Vi köper också in granskningstjänster och vi agerar om vi får kännedom om allvarliga brister hos företag i frågor som rör exempelvis miljö, anställda eller korruption.
Kyrkans kapitalförvaltning hanterar cirka tio miljarder kronor, som placeras långsiktigt.
– Många har sagt att vi ligger steget före och ser våra ambitioner att göra gott. Men det finns fonder där de finansiella riskerna är för höga och som vi därför inte kan välja trots att de leder till stor hållbarhetsnytta.
Kan hållbarhetsfokus leda till sämre avkastning?
– Man kan vara bra på både hållbarhet och företagande. Vår erfarenhet pekar på att de bolag som jobbar strukturerat med hållbarhet också stärker affären.
Svenska kyrkan investerar främst i börsnoterade företag men har även satsat i små, digitala teknikbolag genom fonden Luminar Ventures.
– Vi har också gått in med pengar i en fond som investerar i mindre banker som lånar ut till hållbara småföretag, säger Gunnela Hahn.
Hon säger att kyrkan med sin policy att investera i förnybar energi inspirerat andra kapitalägare, exempelvis stiftelser, universitet och kommuner, men även fondförvaltare.
– Vi har pekat på att vissa bolag inte är okej på grund av sin koppling till exempelvis fossil energi eller vapen, och sagt att de får göra om sina fonder om de ska vara förenliga med vår policy att investera i dem.
Nästa steg i arbetet handlar om att investera i hållbara städer, och nödvändigheten i att de får växa grönt och klimatvänligt.
– Men även den sociala biten är avgörande, inte minst integrationsfrågan och bostäder för unga. Därför måste vi investera i det på ett tydligt sätt.