Oroligheterna i Jerusalem fortsätter: "Mycket obehagligt här just nu"

Foto: TT

Våldet i Jerusalem har eskalerat kraftigt de senaste dagarna. Jessica Lindberg Dik, Act Svenska kyrkans utsända, har själv bevittnat dramatiska händelser.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Foto: TT

UPPDATERAD

– Det har varit skottlossning varje kväll på vår gata, men på tisdagen var det relativt lugnt. På måndagen fick vi meddelande från skolan att man inte kunde garantera barnens säkerhet och vi var tvungna att hämta hem vår dotter, säger Jessica Lindberg Dik till Kyrkans Tidning.

Hon bor på Olivberget ovanför centrala Jerusalem.

– Det är självklart mycket obehagligt här nu. Vi ser och hör vad som händer nere i gamla stan. Jag har också varit på plats utanför husen i östra Jerusalem där familjerna som hotas av vräkning bor. Det känns viktigt att själv vara ett ögonvittne.

En långdragen marktvist mellan palestinier och israeliska bosättare om mark i Sheikh Jarrah (se faktaruta nedan) är en del av bakgrunden till sammandrabbningar mellan arabiska demonstranter och israelisk polis vid al-Aqsamoskén i Jerusalem – muslimernas tredje heligaste plats efter Mecka och Medina, rapporterar TT.

Varför har det blivit så våldsamt just nu?

– Det finns två skäl till eskaleringen. Sheikh Jarrah-konflikten har pågått länge. Det är i kombination med att polisen försvårat för troende att nå de heliga platserna under påsk- och ramadanfirandet som våldet att trappas upp nu, säger Jessica Lindberg Dik.

Under måndagen kastade demonstranter sten, medan israelisk polis avfyrade gummiklädda kulor och chockgranater. Bilar brann och rök spreds över al-Haram al-Sharif/Tempelberget. Oroligheterna har sedan spridit sig till andra delar av Israel.

Raketer har avfyrats från den stängda Gazaremsan in i Israel, bland annat mot storstaden Tel Aviv. Enligt israeliska uppgifter rör det sig hittills om fler än 1 000 raketer, som främst ska ha avfyrats av Hamas och Islamiska jihad. Israel har svarat med bombattacker mot Gazaremsan.

På onsdagen rapporterades att totalt fem människor dödats i Israel och minst 35 människor i Gaza. Hundratals människor har skadats. 

– En kvinnlig anställd vid vår danska systerorganisation, Danska kyrkans nödhjälp, i Gaza har förlorat sina fem barn i en nattlig bombräd. Så fruktansvärt sorgligt. Samtidigt gick Israel ut och sa att de framgångsrikt hade slagit ut militanta mål med anknytning till Hamas. Bakom varje siffra i dödsstatistiken finns en människa, säger Jessica Lindberg Dik.

När sirenerna om raketanfall ljöd på måndagskvällen, vilken inte skett i Jerusalem sedan 2014, stannade Jessica Lindberg Dik och hennes familj kvar i sitt hus.

– Huset har inte någon källare där vi kunde ta skydd, vår plan var att springa till mitt kontor om läget förvärrades, men vi bestämde oss för att vara kvar hemma och hålla oss undan fönstren.

Jessica Lindberg Dik beskriver stämningen i Jerusalem som mycket spänd, det finns oro i luften och människor rycker till vid höga ljud. Snart går ramadan in i sina sista dagar och risken är mycket stor att oroligheterna fortsätter, säger hon.

De senaste striderna är de värsta mellan Israel och Hamas på flera år och har väckt internationell oro för att situationen kan bli ännu värre.

Act Svenska kyrkan uppmanar Sverige att genom EU och FN agera för ett slut på våldet:

- Både israeler och palestinier har rätt att leva i säkerhet. Vi uppmanar också internationella samfundet att ta sitt ansvar för att folkrätten efterlevs – och att ansvar utkrävs när den kränks, skriver Karin Axelsson, chef för Mellanösternenheten på Act Svenska kyrkan, i ett uttalande.

Act Svenska kyrkan uttrycker i uttalandet också en särskild oro över att tillträdet till de heliga platserna begränsas:

- Inte minst under dessa högtider som är så centrala i människors liv. Vi ser en oroväckande trend där den historiska status quo som råder kring de heliga platserna hotas. Just nu riskeras den sköra balans som förhindrar ytterligare eskalering av konflikten.

Den lutherska biskopen Sani-Ibrahim Azar har kraftfullt fördömt våldsamheterna och han manar till lugn. Både EU och USA vädjar om lugn efter oroligheterna i Jerusalem, rapporterar TT.

EU fördömer båda sidors agerande i ett uttalande. "Den kraftiga stegringen av våld på den ockuperade Västbanken, inklusive i östra Jerusalem, såväl som i och runt Gaza, måste upphöra omedelbart. Att skjuta raketer från Gaza mot civila i Israel är helt oacceptabelt och leder till en eskalerande händelseutveckling."

"Alla ledare har ett ansvar att agera mot extremister. Status quo för de heliga platserna måste respekteras till fullo. Vi upprepar vår uppmaning till alla sidor att göra insatser för nedtrappning. Förhindrande av ytterligare civila offer måste prioriteras", skriver EU.

Fakta: Bakgrund

Situationen har varit mer spänd än vanligt i Jerusalem under en månads tid, sedan inledningen av ramadan i mitten av april.

Ilska väcktes bland palestinier då israelisk polis spärrade av torget vid Damaskusporten, som är en viktig samlingsplats under den muslimska fastemånaden. Beslutet utlöste den 12 april protester och flera dagar av sammandrabbningar mellan unga palestinier och kravallpolis.

Spänningarna ökade när Israel med hänvisning till pandemin begränsade antalet palestinier som släpptes igenom vägspärrar från Västbanken för att ta sig till al-Aqsamoskén under den första fredagsbönen under ramadan, den 16 april.

Samtidigt började det dyka upp flera klipp på videoappen Tiktok där palestinier attackerar och trakasserar ultraortodoxa judar i Jerusalem. Det följdes av överfall mot israeliska araber och palestinier.

Den 22 april utbröt nya oroligheter då den judiska extremistgruppen Lehava marscherade genom Jerusalem. Över 100 människor skadades.

Den 25 april togs avspärrningarna framför Damaskusporten bort. Men spänningarna var fortsatt starka och började koka över mot slutet av förra veckan. Över 200 palestinier och minst 17 israeliska poliser skadades i våldsamma oroligheter efter ramadans avslutande fredagsbön i al-Aqsamoskén.

Situationens explosivitet har förstärkts av ett pågående rättsfall som kan leda till vräkningar av flera palestinska familjer i området Sheik Jarrah i östra Jerusalem.

Oroligheterna i Jerusalem har den senaste tiden spridit sig till Gazaremsan, där styrande islamistiska Hamas, som terrorstämplats av bland annat EU, hotat med att Israel ska få betala ett högt pris om "aggressionen" i östra Jerusalem inte upphör.

Redan i slutet av april avfyrades ett antal raketer från Gazaremsan mot södra Israel, vilket besvarades med israeliska flyganfall.

Men situationen har eskalerat rejält det senaste dygnet då hundratals raketer avfyrats. På onsdagen rapporterades att totalt fem människor dödats i Israel och minst 35 människor i Gaza, i de israeliska flygräder som genomförts som svar på raketbeskjutningen.

TT

Fakta: Vad händer i Sheik Jarrah?

En israelisk domstol dömde tidigare i år till fördel för judiska bosättare som under lång tid gjort anspråk på bostäder i området Sheik Jarrah i östra Jerusalem. Motiveringen var att marken tillhört judiska familjer före kriget 1948. Området ockuperades av Jordanien 1948–1967, då palestinska familjer som tidigare fått fly sina hem i västra Jerusalem och Haifa i samband med Israels bildande flyttade in i Sheik Jarrah.

Den specifika rättstvisten gäller mark som bosättarna uppger att de förvärvat av judiska organisationer som ska ha köpt marken vid slutet av 1800-talet, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Protesterande palestinier ser fallet som en del i vad de beskriver som israeliska försök att i strid med internationell rätt driva bort palestinier från östra Jerusalem, samtidigt som dessa människor inte heller ges möjlighet att kräva tillbaka gamla egendomar i nuvarande Israel. Israels regering har, å sin sida, framställt fallet som en privat dispyt.

FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter har varnat Israel för att vräkningarna i området skulle kunna strida mot Genèvekonventionen.

Israels högsta domstol planerade att ta upp en begäran om överklagan av vräkningsbeslutet i måndags. Men domstolen väntar på nya yttranden, och justitiedepartementet har meddelat att förhandlingen skjutits upp "på grund av rådande omständigheter".

TT