Tre månader efter starten - så går det för Svenska kyrkans intranät

Intranätet Kornet

"Jag upplever att vi har fått till mer samarbete inom kyrkan på flera nivåer, för att det är lättare i Kornet att se varandras arbete och prata med varandra", säger Liselotte Rogberg, förvaltningsledare på kyrkokansliets kommunikationsavdelningFoto: Gustaf Hellsing, Lennart Lundberg

Det nya intranätet Kornet gör det lättare för Svenska kyrkans anställda att samarbeta med varandra, säger kyrkokansliet. Göteborgs stift tycker att det är viktigare att alla ideella kan se informationen och avstår från Kornet.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp
Intranätet Kornet

"Jag upplever att vi har fått till mer samarbete inom kyrkan på flera nivåer, för att det är lättare i Kornet att se varandras arbete och prata med varandra", säger Liselotte Rogberg, förvaltningsledare på kyrkokansliets kommunikationsavdelningFoto: Gustaf Hellsing, Lennart Lundberg

I oktober 2022 öppnade Svenska kyrkans nya intranät Kornet. Tre månader senare är fortfarande inte alla enheter anslutna till intranätet.

– Vi hade ett gammalt intranät med jättemycket gammalt material och gamla rutiner. Nu har vi städat och uppdaterat. Vi har verkligen gjort en omstart med den här kommunikationen och det tar tid, men vi är på väldigt god väg, säger Liselotte Rogberg, förvaltningsledare på kyrkokansliets kommunikationsavdelning.

25 av 608 enheter står utanför Kornet i dag. Av dessa församlingar och pastorat kommer 20 att anslutas under våren. Fem enheter har valt att inte ansluta sig alls.

Ökar samarbetet i kyrkan

Trots att alla Svenska kyrkans anställda inte har tillgång till Kornet ännu, tycker Liselotte Rogberg att hon redan har sett positiva effekter. Kornet är strukturerat så att det ska bli lättare för anställda att hitta information och inspiration som är relevant för just deras uppgift.  

Liselotte Rogberg

– Jag upplever att vi har fått till mer samarbete inom kyrkan på flera nivåer, för att det är lättare i Kornet att se varandras arbete och prata med varandra. Det är också lättare om ett stift ordnar ett digitalt utbildningstillfälle eller en nätverksträff, att bjuda in alla som jobbar med det, även utanför stiftet, säger hon. 

Färre kan ta del av informationen

Kornet är tillgängligt för de anställda och förtroendevalda som är kopplade till Svenska kyrkans Microsoft 365-licens. På Svenska kyrkans gamla intranät fanns information som kunde läsas även av den som inte var anställd i Svenska kyrkan. Det innebär att förtroendevalda som inte får licensen av sin församling står utanför Kornet. 

Infomation som tidigare var offentlig, finns nu bara på intranätet. Hur ser ni på att stänga in information som andra har nytta av?

– Egentligen är ju informationen bara för dem som jobbar för Svenska kyrkan, så det som gäller för Kornet är inget konstigt egentligen, men det har blivit en förändring sedan tidigare. Det handlar mycket om att höja säkerhetsnivån, som överallt i samhället nu, och Kornet är en del i det paketet, säger Liselotte Rogberg. 

I Göteborgs stift har införandet av det Kornet istället betytt att mer material publiceras på den externa hemsidan som alla kan besöka. 

– När Kornet kom gick vi igenom materialet och tänkte att det var mer lättillgängligt på externwebben. Många av våra intressenter är ideella och förtroendevalda, så vi tänkte att tillgängligheten och öppenheten var viktigast, säger Theresa Montebelli, teamledare för kommunikationsteamet på Göteborgs stift.  

"Det mesta vi gör är offentligt"

Theresa Montebelli säger att hon förstår varför Svenska kyrkan har uppdaterat sitt intranät. Hon ser inget hinder för att stiftet i framtiden använder sig av Kornet om det har material som lämpar sig bättre internt, men för tillfället känner hon sig trygg med att ha hittat rätt kanal för rätt information. 

Theresa Montebelli

– Vi har inga affärshemligheter, det mesta vi gör är ju offentligt. Mycket av vår verksamhet är kursverksamhet och vi är mån om att den ska nå ut, så att så många som möjligt som har glädje av den hittar till den, säger Theresa Montebelli.