Tusse uppträder för Örebros konfirmander under årlig fest

Nykonfirmerade Erik Furustam och Hampus Fredman i blå tröjor tillsammans med två unga ledare, Ludvig Holmberg Knutsson och Jonas Flores – och Tusse! Foto: Ulla-Carin Ekblom

Det är många som vill konfirmera sig i Örebro. Här erbjuds konfirmation med fiske- eller medietema och varje vår håller man en stor fest för nuvarande och framtida konfirmander. Årets fest hålls på fredag den 20 maj.

Detta är en låst artikel. Logga in
DIGITAL PRENUMERATION

Få tillgång till allt på sajten!

Första månaden 9 kr (ord pris 125 kr) Därefter 50 % rabatt i ett halvår. Avsluta när du vill. 

  • Eget konto med full tillgång till kyrkanstidning.se
  • E-tidning - papperstidningen i digital form
  • Nyhetsbrev, temabilagor, poddar, quiz och det praktiska verktyget Idé & inspiration
Köp

Taggar:

Konfirmation

Nykonfirmerade Erik Furustam och Hampus Fredman i blå tröjor tillsammans med två unga ledare, Ludvig Holmberg Knutsson och Jonas Flores – och Tusse! Foto: Ulla-Carin Ekblom

Som Kyrkans Tidning tidigare har skrivit om så har Örebro pastorat lyckats vända den nedåtgående konfirmationstrenden. När antalet konfirmander i landet sjunker på många ställen så har Örebro gått mot strömmen. I år kommer cirka 200 ungdomar konfirmeras i pastoratet, trots att pandemin fortfarande påverkar vardagslivet.

En del i framgången beror på satsningen ”Inte som du tror”, som ursprungligen togs fram av Västerås stift och som pastoratet drog igång 2013 den firar alltså tio år i år. Varje år håller pastoratet en stor konfirmandfest, och i år uppträder förra årets mellovinnare Tusse exklusivt för konfirmanderna den 20 maj.

Festen är till både för nuvarande konfirmander och till sjundeklassare som funderar på om de också ska konfirmera sig. Den hålls i och utanför Nicolai kyrka vid Stortorget i Örebro.

I år arrangerade Örebro pastorat ”Inte som du tror”-festen för tionde gången. Foto: Ulla-Carin Ekblom

– För våra nuvarande konfirmander är festen en del av målgången, en slags final. De har ju satsat ett år på att fundera över livets verkligt stora frågor. Det är absolut värt att fira. För ungdomarna som ska börja åttan i höst är festen en möjlighet att komma och känna sig för, ställa frågor om de olika grupperna, möta ledarna och bilda sig en egen uppfattning, berättar Therese Blixt, församlingspedagog och festansvarig i ett pressmeddelande.

I Örebro pastorat erbjuder man flera olika inriktningar för konfirmationsgrupperna, Man kan exempelvis välja äventyr, gaming, dans, ishockey eller teckenspråk. I och med ”Inte som du tror” har Örebro pastorat satsat på att bättre nå ut till unga och informera om vad konfirmation kan innebära. Therese Blixt menar att man nu har många nöjda konfirmander som i sin tur lockar andra att också konfirmera sig.

– Jag brukar säga att konfirmanderna får nycklar att ha med sig genom livet. Ungdomarna själva beskriver konfan som kravlös på det sättet att man får vara den man är, man behöver inte prestera eller göra sig till. Och många hittar vänner för livet, säger Therese Blixt.